Investice Zet: Fed letos zvýší úrokové sazby ještě minimálně dvakrát

Centrální bankéři se vyrovnávají s inflací. Minimálně ve Spojených státech se hovoří o zvyšování úrokových sazeb. Obchodní ředitel BNP Paribas Investment Partners Jan Maňák v pořadu Investice Zet řekl, že americká centrální banka Fed k tomuto kroku letos přistoupí minimálně dvakrát. Evropská centrální banka (ECB) naproti tomu úrokové sazby nezvýší. 

ECB k tomuto kroku letos nepřistoupí. Nejprve se totiž musí odhodlat k ukončení režimu kvantitativního uvolňování. V letošním roce k tomuto kroku ale podle Maňáka určitě nedojde. Přislíbila totiž, že v každém měsíci nadále udrží nákupy dluhopisů v objemu 60 miliard eur (1,6 miliardy korun).

Spojené státy naopak zvýšily úrokové sazby již třikrát. Fed tento krok naposledy učinil letos v březnu. „Myslíme si, že ve Spojených státech uvidíme další nárůsty. Myslíme si, že to bude relativně málo. Možná půjde o dva nárůsty do konce roku,“ řekl Maňák na rádiu Zet.

Vývoj kurzu koruny po ukončení intervenčního režimu

Jan Maňák v pořadu Investice Zet hovořil i o české koruně. V posledních šesti až dvanácti měsících byla podle Maňáka extrémní poptávka po měnově zajištěných produktech. „Kdo trh trochu sledoval, tak věděl, že koruna je oslabená. Očekával se nějaký nárůst. Takže si myslím, že gros prodejů v posledním roce byly měnově zajištěné fondy, kde jsou investoři chránění proti nějakému posílení koruny,“ uvedl Maňák na rádiu Zet.

Kdo si poté ponechal své portfolio v zahraničních měnách, tak podle Maňáka malinko ztratil. Koruna se ovšem pomalu vrátila na intervenční úroveň kolem 27 korun za euro. Otázkou je, jakým směrem se bude kurz koruny nadále vyvíjet. „Očekával bych nějaké střednědobé posílení koruny. Krátkodobě bych se ale nedivil ani nějakému krátkodobému oslabení na 28 korun za euro,“ sdělil Maňák. 

Koruna otevřela dnešní obchodování vůči euru o deset haléřů silnější proti pátečnímu závěru. Kurz dnes v 09:00 zpevnil na 26,85 Kč/EUR, zatímco páteční závěr ji zastihl na 26,95 Kč/EUR. Reagoval tak na výsledky prvního kola francouzských voleb.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

 

 

Investice Zet: Fed letos zvýší úrokové sazby ještě minimálně dvakrát Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nominujte svou oblíbenou firmu na Český Goodwill 2017

    Komerční sdělení ·

    Český Goodwill 2017 - ocenění pro firmy, kterých si lidé váží – znovu podpoří podnikatele a společnosti, které ke svému podnikání přistupují odpovědně. Pátý ročník oce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.