Investice Zet: Brexit nebude mít dopad na korunu ani na euro, kurz ovlivní místní události

Velká Británie je pro Českou republiku jedním z nejdůležitějších obchodních partnerů. Brexit nicméně nebude mít podle analytičky společnosti Bossa Michaly Moravcové vliv na českou korunu. Její kurz ovlivní až rozhodnutí České národní banky (ČNB) o zrušení devizových intervencí.

Velká Británie již tuto středu aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy. Tamní premiérka Theresa Mayová tak oficiálně požádá o vystoupení země z Evropské unie. Tímto krokem se rovněž nastartuje dva roky trvající lhůta, kdy se Brusel musí se Spojeným královstvím domluvit na podmínkách ohledně odchodu. Pokud k tomu nedojde, může dojít k takzvanému tvrdému brexitu. (O této problematice jsme psali ZDE.)

Otázkou je, jak brexit zahýbe se samotnými evropskými měnami. V případě české koruny podle Moravcové nejdůležitější roli sehraje rozhodnutí ČNB o ukončení režimu devizových intervenci. V rámci eurozóny nebude mít brexit rovněž zásadní dopad na vývoj kurzu eura. „Pro euro jsou nyní důležité francouzské volby. Pak na podzim máme volby v Německu. To jsou klíčové události, na které bude euro reagovat. Euro všechny výsledky voleb absorbuje a pak ke konci roku přijdou nějaké nové informace ohledně dohod mezi eurozónou a Británií. Euro pak na to může zareagovat. Nyní si ale myslím, že to pro euro není klíčová událost,“ řekla Moravcová.

Nepředvídatelná libra

Co se týče samotné libry, tak na tu reagují podle Moravcové dva druhy zpráv. Jednou z nich je samotný brexit. Ten je už v ceně libry započten. Britská libra i přesto bude reagovat na samotný průběh jednání, jež se pojí k obchodním dohodám s EU.

„Druhou události, na kterou libra poměrně citlivě reaguje, jsou úrokové sazby. Americká centrální banka po referendu o brexitu snížila základní úrokovou sazbu z 0,5 na 0,25 procenta. Nyní v Británii nastupuje inflace. V únoru dosáhla 2,3 procenta meziročního růstu. Začíná se spekulovat o tom, že britská centrální banka by mohla opět začít zvyšovat úrokové sazby,“ sdělila Moravcová.

Po rozhodnutí o brexitu se libra stabilizovala proti americkému dolaru v pásmu 1,20 až 1,27. V tomto pásmu by se měla podle Moravcové pohybovat i v následujících měsících. Až první náčrty obchodních dohod mezi EU odhalí, jestli se libra posune na horní pásmo 1,27 nebo pod 1,20. 

„Výhled pro libru je skutečně velmi těžko proveditelný. Brexit je totiž událost, kterou tady máme poprvé a velmi těžko se dá odhadnout, jak se Británie nakonec domluví s EU a jaký vliv bude mít tato situace na Velkou Británii,“ řekla Moravcová na rádiu Zet. 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

 

Investice Zet: Brexit nebude mít dopad na korunu ani na euro, kurz ovlivní místní události Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

    Byznys ·

    Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale nechávají na největších polích nedokončen rekordní počet …

  2. Pět map demonstrující limity čínské moci

    Společnost ·

    Východní Asie se dělí na čtyři části. Konkrétně jde o pacifické souostroví, čínskou pevninu, Korejský poloostrov a Indočínu. Východní Asie je, co se týče hospodářství,…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.