Inovační strategie se rozpracuje do akčního plánu. Školáci se mohou dočkat technických předmětů

Premiér Andrej Babiš v pondělí 18. února představil v Lichtenštejnském paláci veřejnosti svou Inovační strategii pro období 2019 až 2030, která nese podtitulek Czech Republic: The Country For The Future. Konference se zúčastnil i Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz, podle kterého má být strategie nyní rozpracována do akčního plánu. Měl by přinést na základní školy povinné technické předměty.

Práce na strategii koordinoval místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček. Spolu s ním se na zpracování dokumentu podílelo více než 30 osobností napříč vědeckými a podnikatelskými oblastmi. Celá strategie vznikla poměrně rychle. V lednu ji schválila RVVI a 4. února i vláda. „Nejedná se o obsáhlý 150stránkový materiál. Na konferenci jsme dostali 11 malých sešitů, brožur, které vlastně reprezentují celou strategii,“ popisoval Aleš Vlk.

Inovační strategie ČR se konkrétně sestává z devíti strategických pilířů. Jsou jimi oblasti: „Financování a hodnocení výzkumu a vývoje“, „Inovační a výzkumná centra“, „Národní start-up a spin-off prostředí“, „Digitalizace“, „Mobilita a stavební prostředí“, „Chytré investice“, „Chytrý marketing“, „Polytechnické vzdělávání“ a „Ochrana duševního vlastnictví“. Podle Aleše Vlka budou jednotlivé pilíře nyní dále rozpracovány do akčního plánu. „Je to vlastně poprvé, co má za strategií stát intenzivní akční plán. Další věc je ta, že ji někdo dal logo - Czech Republic: The Country For The Future - které začíná vyvážet do zahraničí,“ uvedl Aleš Vlk.

Z pilířů pak vyzdvihl oblast polytechnického vzdělání, které má na základních školách zavést povinné předměty týkající se techniky. 

 

 

 

Zdroj: YRN 

Inovační strategie se rozpracuje do akčního plánu. Školáci se mohou dočkat technických předmětů Foto: YRN

reklama

Další články

  1. Česko se k internetu připojilo před 27 lety

    Tech ·

    Internet je dnes už nedílnou součástí našich životů. Přitom to není tak dávno, kdy jsme fungovali bez něj. Vůbec poprvé se Československo oficiálně připojilo k interne…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.