Infografika: Spotify se daří i nadále udržovat krok s Apple Music

V červnu 2015, kdy Apple spouštěl svoji aplikaci Apple Music, se mnoho lidí domnívalo, že je pouze otázkou, kdy předčí streamovací službu Spotify. Finanční a marketingová síla kombinovaná se základnou stovek milionů zařízení s operačním systémem iOS se zdály jako silný nástroj, který pomůže předčít švédské průkopníky. Spotify se ale podle serveru Statista i nadále po dvou letech spuštění daří s Apple Music držet krok. 

Spotify se daří velice přesvědčivě udržovat mezeru mezi dvěma skupinami uživatelů, které používají odlišné streamovací služby. Na počátku tohoto týdne Spotify oznámilo, že podíl jeho uživatelů dosahuje na 60 milionů. Apple Music na druhé straně poslouchá přes 30 milionů předplatitelů. V červnu jej mělo přitom předplaceno 27 milionů lidí.

Zdroj: Statista

Všichni poskytovatelé streamingových portálů čelí problémům s vyrovnáním výnosů s licenčními náklady. Apple má oproti Spotify v tomto ohledu nespornou výhodu. Společnosti ze Silicon Valley totiž stále obrovsky vydělává její prodávaný hardware, mezi něž patří například telefony iPhone. Dokud Apple Music podporuje prodej hardwaru a pomáhá zamknout uživatele do ekosystému Applu, tak pravděpodobně nezáleží na tom, zda streaming hudby přináší firmě Tima Cooka výdělek.

Spotify se na druhé straně nemůže spoléhat na podobný luxus, a proto bude muset v budoucnu nalézt způsob, jak se vypořádat s poplatky za autorská práva. Firma Spotify nechce usnout na vavřínech a již podepsala smlouvu s americkým hudebním vydavatelstvím Universal Music Group a Merlin. Podle serveru Statista může jít o vykročení správným směrem. Spotify díky těmto smlouvám totiž získá výhodnější sazby spojené s poplatky na díla, která jsou svázaná autorskými právy. Díky tomu by streamovací služba měla mít větší šanci na získání zisku.

Cena Spotify se v současnosti odhaduje na 13 miliard dolarů (303,81 miliard korun). Koncem tohoto roku nebo počátkem roku 2018 se plánuje, že se upíše na americkou burzu New York Stock Exchange (NYSE).

V českém prostředí funguje aplikace YouRadio. Tato hudební streamovací platforma se letos v rámci ocenění Creative Communication Award umístila v kategorii Média za první aplikací Stream na druhém místě. Předstihla tak například i aplikace DVTV, O2 TV nebo Sport.cz 

 

 

Zdroj: Statista, Zet

Infografika: Spotify se daří i nadále udržovat krok s Apple Music Foto: Denys Prykhodov / Shutterstock, Inc.

reklama

Další články

  1. USA oficiálěí odstupují od klimatické dohody

    Společnost ·

    Americké ministerstvo zahraničí oficiálně oznámilo Organizaci spojených národů, že chce odstoupit od pařížské dohody o klimatu. Oznámení však neznamená formální zaháje…

  2. Vysoká těžba ropy tlačí její cenu dolů

    Byznys ·

    Neustávající vysoká těžba ropy společně s vývozem ze států sdružených v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) se ve čtvrtek podepsaly u poklesu cen černého zlata na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.