Infografika: Bude streaming hudby výdělečný? Spíš ne, ukazuje vývoj Spotify

Se 140 miliony aktivních uživatelů a ročními příjmy dosahujícími na 3,3 miliard dolarů (86,6 miliard korun) je firma Spotify nezpochybnitelným lídrem na poli rozvíjejícího se trhu s hudbou. Pohledem na dlouhodobé výsledky společnosti se objevuje ale jedna otázka. Stane se streaming hudby někdy ziskovým podnikáním? Server Statista přináší infografiku příjmů a nákladů společnosti.

Na základě statistik zveřejněných minulý čtvrtek firma Spotify loni dosáhla na příjmy ve výši 2,9 miliard dolarů (76,1 mld. korun). Oproti roku 2015 se jedná o 52% zvýšení. Stejně rychle ovšem stouply i výdaje, což vedlo k podobně prudkému nárůstu ztrát.

Spotify loni vynaložilo téměř 2,5 miliardy eur (65,6 mld. korun) na poplatky za autorská práva a distribuci související s datovým tokem. Těmito náklady firma spolykala 85 % svých příjmů. Pokud přidáme tyto výdaje k vývoji produktů, prodeji, marketingu a všeobecným administrativním nákladům, tak provozní ztráta Spotify loni dosahovala na 349 milionů eur (9,2 mld korun).

Vyrovnání výnosů s licenčními náklady je problém, jemuž čelí všichni poskytovatelé streamingových portálů. Konkurenční výhodou nad Spotify disponuje technologická firma Apple. Společnosti ze Silicon Valley totiž stále obrovsky vydělává její prodávaný hardware, mezi něž patří například telefony iPhone. Dokud Apple Music podporuje prodej hardwaru a pomáhá zamknout uživatele do ekosystému Applu, tak pravděpodobně nezáleží na tom, zda streaming hudby přináší firmě Tima Cooka výdělek.

Spotify se na druhé straně nemůže spoléhat na podobný luxus, a proto bude muset v budoucnu nalézt způsob, jak se vypořádat s poplatky za autorská práva. Firma Spotify nechce usnout na vavřínech a již podepsala smlouvu s americkým hudebním vydavatelstvím Universal Music Group a Merlin. Podle serveru Statista může jít o vykročení správným směrem. Spotify díky těmto smlouvám totiž získá výhodnější sazby spojené s poplatky na díla, která jsou svázaná autorskými právy. Díky tomu by streamovací služba měla mít větší šanci na získání zisku.

Cena Spotify se v současnosti odhaduje na 13 miliard dolarů (303,81 miliard korun). Koncem tohoto roku nebo počátkem roku 2018 se plánuje, že se upíše na americkou burzu New York Stock Exchange (NYSE).

V českém prostředí funguje aplikace YouRadio. Tato hudební streamovací platforma se letos v rámci ocenění Creative Communication Award umístila v kategorii Média za první aplikací Stream na druhém místě. Předstihla tak například i aplikace DVTV, O2 TV nebo Sport.cz 

 

 

Zdroj: Statista, Zet

Infografika: Bude streaming hudby výdělečný? Spíš ne, ukazuje vývoj Spotify Foto: Denys Prykhodov / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BBC: Americká koalice sestřelila syrský letoun

    Společnost ·

    Koalice vedená Spojenými státy sestřelila v provincii Rakka syrský vojenský letoun. Podle Pentagonu se tak stalo poté, co syrské letadlo shodilo bomby poblíž Amerikou …

  2. Rusko kritizuje USA za protiopatření proti Kubě

    Byznys ·

    Za politováníhodná v neděli označilo ruské ministerstvo zahraničí protikubánská opatření, která v pátek ohlásily USA. Nový přístup americké vlády ke Kubě podle ministe…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.