Inflace v eurozóně v únoru zpomalila na 1,2 procent z 1,3 % v lednu

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v únoru podle očekávání zpomalil na 1,2 procenta z lednových 1,3 procenta. Informace vycházejí z rychlého odhadu, jenž ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Ve druhém měsíci roku zejména stoupaly ceny energií a služeb. Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií a která je pro Evropskou centrální banku (ECB) zásadní při zvyšování základní úrokové sazby, ale zůstala na hodnotě 1,2 procenta.

Nejvíce se na únorovém růstu cen podílely energie, jejich cena se zvýšila o 2,1 procenta. Ceny služeb šly nahoru o 1,3 procenta, o 1,1 procenta zdražily potraviny, alkohol a tabák.

Inflace v eurozóně zpomaluje již od listopadu loňského roku. Tehdy činila její míra 1,5 procenta, v prosinci se snížila na 1,4 procenta a o další desetinu procentního bodu šla dolů v lednu. V únoru 2017 ještě byla na dvou procentech.

Evropská centrální banka (ECB) usiluje o to, aby se inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Od letošního ledna ale měsíční objem nákupů dluhopisů snížila na 30 miliard eur (760 miliard Kč) z předchozích 60 miliard eur.

Údaje pro všechny členské státy Evropské unie zveřejní Eurostat 16. března.

 

 

Zdroj: ČTK

Inflace v eurozóně v únoru zpomalila na 1,2 procent z 1,3 % v lednu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BMW letos nabídne odemykání auta přes mobil

    Byznys ·

    Automobilka BMW letos v červenci uvede na trh možnost odemykání vozu pomocí mobilního telefonu. Auto bude možné za pomoci mobilního telefonu i nastartovat. Oznámili to…

  2. Babiš a Uber zasednou k jednacímu stolu

    Byznys ·

    Zástupci společnosti Uber by se měli setkat s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) na schůzce 8. března. Premiér to uvedl na dnešní tiskové konferenci po jednání …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.