Inflace v červenci zpomalila, argumentů pro slabší korunu přibývá

Spotřebitelská inflace v České republice zpomaluje. Podle analytiků by to mohlo podpořit ty hlasy v centrální bance, které volají po intervenci proti koruně. Vývoj spotřebitelských cen také naznačuje, že úrokové sazby budou zvýšeny nejdříve za rok.

Míra spotřebitelské inflace v červenci byla meziročně na 1,4 procenta, nižší než v červnu a nižší, než analytici očekávali. Data dnes zveřejnil Český statistický úřad. Podle analytiků je inflace pomalejší, než by si přála Česká národní banka. To nahrává argumentům těm členům bankovní rady, kteří prosazují intervence na oslabení koruny.

Podle průzkumů mezi analytiky, které vytvořily agentury, bylo očekávání na červencovou inflaci na úrovni 1,6 procenta.

Měsíční pokles byl ovlivněn sezónními faktory, zejména poklesem cen potravin a zeleniny. Pokles cen v oddíle bydlení ovlivnilo zejména snížení cen zemního plynu o 2,8 procenta. Na vývoj celkové úrovně spotřebitelských cen také působilo především zvýšení cen v oddíle rekreace a kultura.

Meziroční inflace zpomalila z 1,6 procenta na 1,4 procenta. Tato data podle analytika Radomíra Jace z PPF Generali naznačují, že inflace je stále pomalejší, než by chtěla centrální banka, a že tedy úrokové sazby zůstanou nezměněné na historicky nejnižších úrovních až do čtvrtého čtvrtletí 2014.

Dnes také Česká národní banka zveřejnila zápis z měnově politického zasedání rady banky, který se zveřejňuje s týdenním zpožděním. A z toho zápisu vyplývá, že ČNB už 1. srpna tento diskutovala nad možnostmi jak oslabit korunu. Část centrálních bankéřů požadovala okamžité zahájení intervencí na koruně, část se obává dopadu intervencí na destabilizaci ekonomiky. Část řekla, že postrádá deflační rizika.

ČNB také dnes vydala svoji takzvanou Zprávu o inflaci. I přes růst sazeb DPH letos čeká meziroční míru inflace pod cílem banky. Ekonomika letos podle odhadů ČNB klesne o 1,5 procent kombinací slabé domácí a jen pozvolna oživující zahraniční poptávky.

Zdroj: Zet

Inflace v červenci zpomalila, argumentů pro slabší korunu přibývá Foto: meetyourfood.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.