Šimek z Broker Consulting hovoří o emisi dluhopisů pro veřejnost

Jan Šimek, analytik finanční poradenské společnosti Broker Consulting, hovoří ve Studiu Zet o vánoční emisi státních spořících dluhopisů pro občany, které Ministerstvo financí vydá 12. prosince.

Do těchto dluhopisů bude možné investovat od 4. do 29. listopadu minimální částku od jednoho tisíce korun. Čtyři varianty dluhopisu, které budou nabízeny, se budou od sebe lišit délkou splatnosti a ročním výnosem. Součástí nabídky státních dluhopisů bude i takzvaný protiinflační dluhopis.

„Na protiinflační dluhopis se dvakrát ročně připisuje výnos podle toho, jaká je inflace. V tomto případě je měřena změnou indexu spotřebitelských cen,“ řekl Šimek. „V porovnání s termínovanými vklady nebo jinými produkty, bude zhodnocení dluhopisu nižší. Tento dluhopis investorovi zajistí jen pokrytí inflace, což je málo.“

Ministr financí v demisi Jan Fischer očekává, že investoři koupí dluhopisy za pět až deset miliard korun.Stát začal vydávat spořící dluhopisy určené občanům na podzim roku 2011. V současnosti drží přes 82 tisíc investorů v těchto cenných papírech téměř 74 miliard korun.

Podle analytika poradenské finanční společnosti Broker Consulting je tento odhad reálný.

„Před rokem se prodaly dluhopisy za 30 miliard korun, letos na jaře za 17,6 miliard korun. Zatím vždy poptávka přesáhla nabídku,“ řekl.

Zdroj: Zet

Šimek z Broker Consulting hovoří o emisi dluhopisů pro veřejnost Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Americký AT&T se zajímá o převzetí Vodafonu

    Byznys ·

    Největší americký telekomunikační operátor AT&T zkoumá několik strategií vedoucích k případnému převzetí britského mobilního operátora Vodadone Group v následuj…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.