„Hurikán Matthew paradoxně napáchal více škod v Severní Karolíně než na Floridě,“ říká Miller

Východní pobřeží Spojených států se vzpamatovává z ničivého hurikánu Matthew, který se přesně před týdnem poprvé přesunul z Atlantického oceánu ke břehům Floridy. Zde Matthew nabyl na největší síle. Paradoxně na Floridě nezanechal katastrofické škody jako ve státu Severní Karolína nebo na Haiti. Uvedla to americká zpravodajka rádia Zet Hedvika Miller. Hurikán si v USA vyžádal život 42 lidí. 

Poslední zastávka hurikánu Matthew byla Severní Karolína a stát Virginia. Právě v Severní Karolíně měl Matthew nejničivější následky, a to hlavně kvůli přívalům vody a následným povodním. „Podle meteorologu zde napršelo přes 30 centimetrů vody. Bez proudu je stále více než půl milionu lidí a asi 4 000 obyvatel je stále v provizorních přístřešcích,“ uvedla Miller. 

Guvernér Severní Karolíny Patrick McCrory varuje obyvatele aby se nevraceli do míst, která jsou stále zaplavená. „Právě v zaplavených autech zemřelo nejvíce lidí a v desítkách případů záchranáři vysvobodili zoufalé lidi ze střech aut doslova na poslední chvíli, stejně jako ze střech domů. Šlo o lidi, kteří bud neevakuovali, nebo se předčasně vrátili v domnění, že už voda nemůže stoupat,“ uvedla americká zpravodajka. O život zde přišlo 22 lidí. Počet obětí může však kvůli pokračujícím povodním stále narůstat. 

Bouře v Severní Karolíně končila na prvním hurikánovém stupni a pak se změnila v cyklon. Největší sílu měl hurikán nad Floridou, zde ale podle Miller nenapáchal takové škody jako v Severní Karolíně. Podle prvních odhadů amerických médií zde dosáhnou materiální škody na 10 miliard dolarů. „Tady se nejedná jen o poškozené rezidence, které jsou například u východních břehů Floridy luxusní a v hodnotách milionů dolarů. Jde o zničené obchody, mosty, silnice, zaplavená území, zničené pláže. To vše se pak spojí se zastavením byznysu do chvíle, kdy se zničená místa nezprovozní,“ uvedla zpravodajka.

Nejhorší situace je však na Haiti, kde o život přišlo minimálně 1000 lidí. Zemi navíc hrozí epidemie cholery, humanitární pomoc vázne a lidé jsou bez základních životních prostředků. Chybí pitná voda, jídlo i zdravotní potřeby. „Do mnoha menších měst a vesnic na jihozápadním pobřeží se třeba ještě vůbec nedostala pomoc. Nejsou tam žádní záchranáři. Ta situace je doslova apokalyptická,“ potvrzuje Miller.

 

 

Celý rozhovor s americkou zpravodajkou rádia Zet Hedvikou Miller si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

„Hurikán Matthew paradoxně napáchal více škod v Severní Karolíně než na Floridě,“ říká Miller Foto: ČTK/AP/Janet S. Carter

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.