Hurikán Maria už zabil deset lidí, blíží se k Dominikánské republice

Hurikán Maria, který postupuje Karibikem, připravil o život již deset lidí. O dalším úmrtí informovalo Portoriko. V současnosti se řítí rychlostí 19 kilometrů za hodinu k severovýchodnímu pobřeží Dominikánské republiky. Hurikán Maria je nyní na druhém stupni hurikánové škály. Meteorologové ovšem očekávají, že během dne opět zesílí na kategorii tři. Provází jej vítr o rychlosti až 175 kilometrů za hodinu.

Hurikán Maria je nejsilnější tropickou bouří, která za více než 80 let zasáhla Portoriko. Toto území v karibské oblasti pod správou USA, na němž žijí asi 3,3 milionu obyvatel, zasáhla Maria s intenzitou čtyři. Vítr dosahoval rychlosti v nárazech až 250 kilometrů za hodinu.

Větrná smršť smíšená s deštěm způsobila na Portoriku lokální záplavy a zcela vyřadila z provozu na celém ostrově elektrickou síť, která byla už poničena hurikánem Irma před dvěma týdny. Úplná obnova dodávek elektrické energie bude podle starostky metropole Carmen Yulinové trvat několik měsíců.

Guvernér Portorika Ricardo Rosselló informoval, že hurikán Maria způsobil na Portoriku smrt jednoho muže, jehož zasáhly letící trosky. Počet obětí tohoto hurikánu v Karibiku tak stoupl na deset. Dva lidé zemřeli na ostrově Guadeloupe a sedm mrtvých potvrdily úřady Dominiky, kde bude ale počet obětí kvůli „naprostému zpustošení“ ostrova patrně vyšší.

Dominikánská republika, kterou hurikán zasáhne ve čtvrtek, už vyhlásila maximální pohotovost. Lidé ve čtvrtek nepůjdou do práce a děti do školy. Asi 4000 turistů z letovisek Bávaro a Punta Cana bylo preventivně evakuováno do hotelů v metropoli Santo Domingo.

 

 

Zdroj: ČTK

Hurikán Maria už zabil deset lidí, blíží se k Dominikánské republice Foto: Windy.com

reklama

Další články

  1. Alphabet má pravděpodobně zájem o firmu HTC

    Byznys ·

    Mateřská společnost firmy Google Alphabet má pravděpodobně zálusk o tchajwanského výrobce chytrých telefonů HTC. Důsledkem spekulací dojde k pozastavení obchodování s …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.