Hlavní zprávy z byznysu: Podle Zaorálka Rusko nesmí diktovat Ukrajině, zda má vstoupit do NATO

Na setkání českého a litevského ministra zahraničních věcí se oba politici shodli,  že Rusko nesmí diktovat Ukrajině, zda může vstoupit do vojenských struktur NATO. Prohlášení  ministra Lubomira Zaoralka jsou tak v kontrastu s vyjádřeními prezidenta Miloše Zemana, který se v souladu s ruským postojem vyjádřil pro neutralitu Ukrajiny. Napsal to list The Wall Street Journal.    

Rusko dlouhodobě usiluje o to, aby měla Ukrajina, která hraničí s několika zeměmi paktu NATO, statut neutrální země. Tento názor vyjadřovala administrativa prezidenta Vladimira Putina ještě před vypuknutím vojenských střetů mezi ukrajinskými silami a proruskými separatisty na východě země. Rusko také vyvíjí podle listu tlak na Ukrajinu, aby se vzdala svých ambicí stát se členem Evropské unie.

Na včerejším setkání s litevským ministrem zahraničních věcí Linasem Linkeviciusem Zaorálek také řekl, že rozhodnutí ve věci členství v NATO je čistě věc občanů Ukrajiny. Linkevicius řekl, že éra, kdy některé státy diktovaly jiným zemím zahraniční politiku, už skončila. Podle The Wall Street Journal jsou názory obou politiků rozporu s prohlášeními prezidenta Zemana. Ten během navštěvy Kazachstánu prohlásil, že by Ukrajina měla následovat příklad Finska, které uspělo se svým statutem neutrality v éře Sovětského svazu.

 

Energetický regulační úřad: Cena elektřiny příští rok poklesne, plyn zdraží

Cena elektřiny pro domácnosti příští rok poklesne  v průměru o 1,2 procenta, kvůli snížení tržních cen silové elektřiny. Řekl to dnes Energetický regulační úřad.  

Úřad nastavuje každoročně regulovanou složku ceny a ta se pak ve výsledku liší v závislosti na regionu, kde je zákazník připojen k elektrizační soustavě. Odlišnosti mohou být způsobeny zvolenou distribuční sazbou, odlišným charakterem odběru a množstvím spotřebované elektřiny. Konečnou cenu ovlivní i volba dodavatele silové elektřiny.

Celkové náklady na plyn se naopak zvýší, a to podle toho, k čemu lidé plyn využívají o 1,2 procenta až 4,7 procenta. V souvislosti s cenami plynu se úřad podle své předsedkyně Aleny Vitáskové původně obával výraznějšího zdražení, a to kvůli geopolitické situaci a rizikům spojeným hlavně s vývojem na Ukrajině. .  

Regulovaná složka tvoří asi 60 procent výsledné ceny elektřiny, u ceny za plyn je to téměř čtvrtina ceny. 

 

Praha bude dnes volit novou primátorku, stane se jí zřejmě Adriana Krnáčová z Hnutí ANO

Zastupitelé hlavního města budou dnes volit novou primátorku a vedení města. Na místo primátorky kandiduje spolupracovnice Andreje Babiše Adriana Krnáčová, která vedla v Praze kandidátku vítězného hnutí ANO. Koaliční smlouvu v Praze podepsaly hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN). V 65členném zastupitelstvu bude mít koalice jen nejtěsnější většinu 33 hlasů.

Zastupitelé hlavního města přerušili na návrh lídra Trojkoalice Petra Štěpánka dnešní jednání, na kterém měli zvolit novou primátorku a vedení města. Důvodem je souběh magistrátního jednání s ustavujícím jednáním zastupitelů na Praze 4 a 8. Zastupitelé tak stačili pouze ráno složit zastupitelský slib a k volbě se sejdou opět dnes v 18:00.

 

Česko loni podle ministryně Šlechtové nedočerpalo 12 miliard korun z evropských fondů

Česká republika pode ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové loni nedočerpalo z evropských fondů 12 miliard korun, což je o dvě miliardy více než byly původní odhady. O další desítky miliard korun může Česká republika přijít letos. Výše této částky bude záležet hlavně na řídicích orgánech jednotlivých operačních programů. Těm vláda nařídila, aby hrozící nedočerpání různými opatřeními včetně rychlejšího vypisování nových výzev výrazně snížily. Za několik týdnů by tak mělo být jasné, kolik peněz se letos podaří reálně vyčerpat.

Česko je z pohledu čerpání evropských peněz nejhorší z celé EU. Loni nedočerpalo 12 miliard korun, v celé EU to bylo 16 miliard korun. MMR odhaduje, že celkem za končící programové období ČR nedokáže vyčerpat až 40 miliard korun z celkových více než 700 miliard korun, které mělo Česko pro roky 2007 až 2013 k dispozici. Poslední možnost čerpat tyto peníze bude v příštím roce.

 

České firmy uzavřely při návštěvě Izraele čtyři smlouvy

Česká vláda dnes zakončí svou návštěvu Izraele, na níž včera zástupci českých podnikatelů uzavřeli čtyři dohody o spolupráci. Jedná se o pardubického výrobce vojenské elektroniky Retia, který se spojil s izraelským výrobcem radarových technologií ELTA Systems Ltd. k výrobě a provozu radarů protivzdušné obrany. S izraelskou firmou bude pracovat například na 3D radaru ELTA AD-STAR ELM-2288, který budou chtít nabídnout české, slovenské a maďarské vládě.

Další firmou, která chce zahájit spolupráci s Izraelem je Dekonta. Ta bude pracovat na vyčištění kontaminovaných území s izraelskou firmou SAR 17, se kterou se budou společně ucházet o zakázky přímo v Izraeli.  Území státu je totiž znečištěno chemickým průmyslem a také činností vojenských základen.

Další memorandum podepsala státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) s izraelskou úvěrovou pojišťovnou ASHRA. Poslední, čtvrtá dohoda se týkala výzkumu v oblasti chemického průmyslu.

 

Ze světa

Francouzská ropná společnost Total bude souzena kvůli údajné korupci v Íránu

Francouzská justice postavila ropnou společnost Total před soud kvůli údajné korupci při získávání kontraktů na těžbu ropy a plynu v 90. letech v Íránu. Total podle obžaloby zaplatil od roku 2000 přes 30 milionů dolarů íránským činitelům za uzavření dvou smluv na těžbu plynu a ropy v druhé polovině 90. let, z nichž ta hlavní měla hodnotu dvou miliard dolarů.

Soudně stíhán měl být i šéf Totalu Christophe de Margerie, který měl v letech 1995-1999 na starosti aktivity Totalu na Blízkém východě. De Margerie ale nedávno zahynul v letadle a na letišti v Moskvě.

 

Věda a Technologie

Čínský výrobce mobilních telefonů Xiaomi zaostává v plánované expanzi na trhy smartphonů

Čínské společnosti Xiaomi se podle agentury Bloomberg nedaří plnit svůj plán expanze trhy s mobilními telefony. Z deseti deset světových trhů, na kterých firma chtěla prodávat, zatím vstoupila pouze na pět. Spotřebitelé v Brazílii, Rusku, Thajsku, Mexiku a Turecku  budou muset na chytré telefony této značky čekat o něco déle.

Strategií společnosti je vyrábět svá zařízení přímo v zemích, kam je expaze směrována. Xiaomi zatím nemá žádná vlastní výrobní zařízení a musí se proto opírat o dodavatelské firmy. Společnost v současné době masově vyváží mobilní telefony do Indie, kde má šanci stát se jedním z pěti největších hráčů na trhu. Do dvou let zde plánuje zahájit i vlastní výrobu.

 

Výrobci počítačů Hewlett-Packard klesly tržby, firma se rozdělí na dvě samostatné skupiny

Americký výrobce počítačů Hewlett-Packard dnes oznámil pokles tržby za poslední čtvrtletí finančního roku o 2,5 procenta na 28,4 miliardy dolarů (627,7 miliardy Kč). Analytici předpokládali pouze jednoprocentní pokles. Firma je druhým největším výrobcem počítačů po čínské značce Lenovo. Meziročně klesl čistý zisk firmy z 1,4 miliardy na 1,33 miliardy dolarů

Firmu proto čeká rozdělení na oddělí osobních počítačů a tiskáren a na divizi technologických služeb. Tržby divize osobních počítačů a tiskáren se naopak zvyšují, a to o 0,3 procenta na 14,7 miliardy dolarů. Tyto aktivity budou po rozdělení používat jméno HP a zůstane jim i modrobílé logo. Tržby v divizi, která prodává počítačové servery a další zařízení firmám, klesly ve čtvrtém finančním čtvrtletí o čtyři procenta na skoro 7,3 miliardy dolarů. Tato divize by se po rozdělení měla stát samostatnou skupinou s názvem Hewlett-Packard Enterprise.

 

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Hlavní zprávy z byznysu: Podle Zaorálka Rusko nesmí diktovat Ukrajině, zda má vstoupit do NATO Foto: ČTK: Lubomír Zaorálek

reklama

Další články

  1. Barack Obama odsoudil násilnosti ve Fergusonu

    Společnost ·

    Americký prezident Barack Obama v noci na dnešek odsoudil násilnosti, které se rozhořely na začátku týdne ve Fergusonu na předměstí St. Louis poté, co se velká porota …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.