Hlavní zprávy z byznysu: ČNB ponechala sazby beze změny, snížila výhled na HDP a inflaci

Česká národní banka dnes podle očekávání analytiků ponechala úrokové sazby nezměněné a potvrdila pokračování politiky slabší koruny. Banka také snížila prognózu růstu domácí ekonomiky. Nově předpokládá, že české HDP bude letos jen 2,5 procenta, oproti předchozí prognóze 2,9 procenta.

Bankovní rada ČNB na dnešním zasedání ponechala svoji klíčovou úrokovou sazbu beze změny, na historicky nejnižší úrovni 0,05 procenta. Banka také potvrdila svoje odhodlání použít případně devizové intervence se záměrem udržet kurz koruna poblíž hranice 27 Kč za euro.  ČNB bude držet korunu v tomto režimu až do roku 2016. 

ČNB také zveřejnila novou prognózu makroekonomického vývoje. Analytici banky očekávají, že česká ekonomika poroste letos 2,5 procenta a stejným tempem i příští rok. To představuje zhoršení vyhlídky z července, kdy předpokládala růst 3 procenta v roce 2015.

Došlo také ke změně prognózy inflace pro čtvrtý kvartál příštího roku a pro první kvartál roku 2016. V obou případech bude inflace pomalejší, než banka původně očekávala. Ve čtvrtém kvartále 2015 bude průměrná meziroční míra inflace 1,5 procenta (oproti původní prognóze  2 procent) a v prvním čtvrtletí 2016 to bude 2,1 procent (oproti původní prognóze  2,2 procenta) . 

Na tiskové konferenci to dnes řekl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Evropská centrální banka ponechala sazby nezměněné

Evropská centrální banka dnes také ponechala klíčové sazby beze změny, když na dnešním zasedání hodnotila makroekonomický vývoj Eurozóny a účinnost programu nákupu dluhopisů, které mají za úkol pomoci oživení.

Během prvních po spuštění tohoto programu ECB koupila podle agentury Bloomberg 4,8 miliard euro dluhopisů. Tento měsíc ale dojde k rozšíření programu o další skupiny aktiv, které banka plánuje kupovat. K výraznějšímu rozšíření programu by ale podle analytiků mohlo dojít už v prosinci.

Předseda ECB Mario Draghi řekl, že bankéři ECB jsou jednotní v otázce rozšíření stimulačního programu, pokud si to situace vyžádá.

Cena zlata, která je na nejnižší úrovni za 4 a půl roku, může klesat dál kvůli dolaru

Cena zlata, která klesla na nejnižší úroveň za téměř čtyři a půl roku, může poklesnout ještě níže kvůli posilujícímu dolaru. Myslí si to analytici globální banky ABN Amro.  

Zlato včera kleslo na 1,138 dolarů za trojskou unci, nejnižší úroveň od dubna 2010. Vyplývá to z dat agentury Bloomberg. Podle ABN Amro se může na konci roku obchodovat na 1 100 dolarech a příští rok dokonce na 800 dolarech

 

Strojvůdci Deutsche Bahn vstoupili do stávky

Strojvůdci osobních vlaků největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn vstoupili dnes ve 2 hodiny ráno do stávky. Připojili se tak ke svým kolegům zajišťujícím nákladní dopravu. Protestní akce potrvá až do pondělního rána, jedná se tak o nejdelší stávku v historii společnosti. Omezení se dotkne také spojení s Českem, vlaky budou končit v Drážďanech. Tamní strojvedoucí bojují za kratší pracovní dobu a vyšší platy.

 

Výrobce aut Tesla Motor kvůli nákladům na výzkum a vývoj prohloubil ztrátu

Výrobce elektrických aut Tesla Motor dodal ve třetím čtvrtletí na trh rekordní počet aut. Jeho ztráta se ale  téměř zdvojnásobila na jednu a třičtvrtě miliardy Kč. Důvodem jsou podle automobilky náklady na výzkum a vývoj nového modelu, který se má začít prodávat příští rok. Tesla dodala na trh 7785 sedanů Model S. To bylo o 41,5 procenta více než před rokem. Model S je nyní jediným modelem automobilky, příští rok ho má doplnit sportovně-užitkový Model X.

Italská banka Monte dei Paschi di Siena kvůli zátěžovému testu ECB navýší kapitál

Italská banka Monte dei Paschi di Siena nabídne investorům své akcie v celkovém objemu 2,5 miliardy eur (téměř 70 miliard Kč), aby vyřešila nedostatek kapitálu na který upozornily zátěžové testy Evropské centrální banky (ECB).

Banka schválila plán navýšení kapitálu také proto, aby mohla vrátit státní pomoc. Monte dei Paschi měla nejhorší výsledky ze všech 130 testovaných bank. Zátěžové testy zjišťovaly, zda by banky dokázaly překonat tři roky případné další finanční krize. Ukázaly, že bance Monte dei Paschi chybí kapitál v objemu 2,1 miliardy eur.

 

Ze světa

Polsko schválilo novou strategii obrany země, kterou reaguje na hrozbu konforntace s Ruskem

Polský prezident Bronislaw Komorowski dnes schválil novou strategii bezpečnosti a obrany země, která je podle něj nutná vzhledem k rostoucí konfrontační politice Ruska. Dokument se dotýká všech obranných složek, od hasičů přes záložníky až po profesionální armádu a výzvědné služby. Nabádá k větší ochraně státních hranic, ekonomiky, financí a elektronických dat.

Polsko kvůli Ukrajinské krizi také urychluje modernizaci svých ozbrojených sil, která bude stát 140 miliard zlotých (921 miliard Kč). V rámci tohoto programu chce vybudovat i vlastní systém protiraketové a protiletecké obrany za 30 miliard zlotých a nakoupit zejména vrtulníky, obrněné transportéry, ponorky a bezpilotní letadla.

 

V Honkongu po dvou týdnech klidu propukly nové nepokoje a střety s policií

Demonstrace na podporu svobodných voleb v Hongkongu po dvou týdnech relativního klidu opět vyústily ve střety s policií. K roztržce došlo ve čtvrtek na jednom z probíhajících protestů ve čtvrti Mong Kok, když desítky policistů vyzbrojených štíty a pendreky zasáhly proti stovkám shromážděných demonstrantů. Protestující chtějí, aby v příštích volbách v roce 2017 mohli občané svobodně zvolit zástupce města, vyjednávání s čínskou administrativou ale stále selhává. Po více než měsíci protestující v ulicích Honkongu stavějí barikády a v neděli chystají pochod k hlavní administrartivní budově ve městě.

Zdroj: ČTK, Reuters

Hlavní zprávy z byznysu: ČNB ponechala sazby beze změny, snížila výhled na HDP a inflaci Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.