Google plánuje získat miliardu nových uživatelů

Google vyvíjí nové úsilí dostat na internet téměř miliardu Indů. Podle serveru CNN jim umožní surfovat na internetu ve svém vlastním jazyce. Společnost dnes oznámila, že zavedla podporu pro devět indických jazyků se svou technologií Neural Machine Translation. Tato jazyková podpora bude přidána do produktů včetně Map, Překladače, Chrome a Klávesnice Google.

Proč má Google takový zájem o indické jazyky? Ačkoli Indie uznává 23 úředních jazyků, v celé zemi se dnes mluví více než 400 jazyky. Pouze 20 procent obyvatel hovoří plynně anglicky.

Na 234 milionů z celkových 409 milionů uživatelů v Indii se připojují k webu v jednom z desítek domorodých jazyků země. Počet internetových uživatelů, kteří nepoužívají angličtinu se navíc má podle studie Googlu a KPMG zvyšovat. Studie předpovídá, že do roku 2021 bude 536 milionů online uživatelů vyhledávat v jednom z indických jazycích. To je téměř trojnásobek počtu anglicky mluvících uživatelů v zemi.

Navíc existuje zhruba 900 milionů Indů, kteří ještě online nejsou. Až k tomu dojde, tak 90 % z nich bude s internetem pracovat v jazyce, který není angličtina.

Google tedy stojí před monumentálním úkolem, když se chce rozšířit na indickém trhu. Různých mateřských jazyků najdeme totiž v Indii několik stovek. V Indii je zhruba 30 jazyků s více než miliónem mluvčích - nemluvě o 1600 různých dialektech. Některé tyto jazyky také mají jedinečné skripty - a zobrazit jejich text vyžaduje přepracování internetové architektury.

Google zahájil několik dalších iniciativ zaměřených na zvyšování penetrace internetu v Indii. Zavedl například wi-fi připojení na stovce indických nádraží a se společností Tata spolupracuje na výuce žen z vesnických oblastí, jak používat chytré telefony. Internetový gigant ale není jediný hráč ve hře. Facebook, Microsoft  i vláda země soupeří o to, kdo přinese více Indů do online prostředí.

 

 

Zdroj: Zet, CNN

 

Google plánuje získat miliardu nových uživatelů Foto: Flickr.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.