reklama

„Google, Facebook a Microsoft se globální silou rovnají některým státům,“ říká publicista Simkanič

O velkých technologických společnostech jako je Google, Microsoft, Facebook nebo Apple se v současnosti často mluví v souvislosti se zneužíváním monopolního postavení. Jde totiž o jedny z nejziskovějších firem světa. Výkonný ředitel společnosti Internet Info, zakladatel ceny českého internetu Křišťálová lupa a předseda výkonné rady Sdružení pro internetový rozvoj Ján Simkanič na rádiu Zet v pořadu Alter Eko řekl, že kapitalizace těchto firem přesahuje řadu národních rozpočtů. Svoji globální a ekonomickou silou se tak vyrovnávají řadě států, které by si mohly i koupit. Monopolní postavení jim poté podle Simkaniče umožňuje nedotknutelnost u konkurence i u samotných uživatelů.  

Další díly pořadu

Simkanič si myslí, že technologičtí giganti dokážou pomocí své síly prosadit, že se skutečně stane to, co oni nastaví. Pokud sociální síť Facebook, kterou používá více než miliarda lidí, vytvoří nové obchodní podmínky, tak to uživatelé jednoduše akceptují. Žádný soukromník si totiž podle Simkaniče nemůže na Facebooku dovolit, že podmínky nastavené sociální sítí nebude respektovat.

Problém spočívá v demokratické společnosti, jež by měla kontrolovat, jak komerční společnosti postupují. Pokud se síla nějakého ekonomického hráče dostane za pomyslnou hranici kontrolovatelnosti, tak obecná pravidla podle slov Simkaniče přestávají platit. V daném segmentu se totiž stane tak dominantním, že ho nemá kdo ohrozit.

Těmto společnostem však jde prozatím hlavně o ekonomický profit. Simkanič si nemyslí, že by ve velké míře prosazovaly vlastní politické zájmy.

„Čína, Rusko nebo Turecko se snaží zasahovat z politických důvodů do internetového prostředí. To jsou úplně jiné problémy. Vždy je to tak, že monopolní moc představuje riziko. Pořád to ale neznamená, že ho zneužije a využije jeho sílu. V prostředí internetových monopolů jde spíše o riziko ekonomické, byznysové a poté možná částečně i riziko ochrany spotřebitelů,“ řekl Simkanič.

Problémem ochrany spotřebitelů se v současné době zabývá Evropská unie. Její kroky už například pocítila technologická společnost Microsoft. Evropská unie začala aktivně bránit svůj jednotný prostor a společnost Microsoft sankcionovala.

„Microsoftu možná neuškodilo ani to, že dostal sankce od EU. Spíše to bylo tou atmosférou, jak byl celou společností viděn jako monopolista, který nepouští ostatní hráče do hry. Tím se od něj začali odvracet programově… Google nyní naráží na totéž, kdy se s ním EU pře po právnické stránce o to, co je možné. Začíná se kolem něj vznášet étos majoritního hráče, který příliš využívá své dominantní pozice na trhu,“ řekl předseda výkonné rady Sdružení pro internetový rozvoj na rádiu ZET. 

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

 

Zdroj: Zet

„Google, Facebook a Microsoft se globální silou rovnají některým státům,“ říká publicista Simkanič Foto: antb / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.