Francouzská vláda podala demisi, Hollande ji vyzývá v pokračování

Francouzská vláda premiéra Bernarda Cazeneuvea ve čtvrtek formálně podala demisi do rukou dosluhujícího prezidenta Françoise Hollandea. Ten ji pověřil, aby pokračovala v práci, než bude sestaven nový kabinet čerstvě zvolenou hlavou státu Emmanuelem Macronem. Informaci přinesl Elysejský palác.

Hollande dopoledne naposledy předsedal pravidelnému středečnímu zasedání vlády. Demisi dostal dopisem poté, co ústavní rada, která má v zemi funkci ústavního soudu, potvrdila odpoledne nedělní zvolení Macrona prezidentem.

Očekává se, že Macron oznámí jména členů nového kabinetu, včetně premiéra, v pondělí, tedy den poté, co v Elysejském paláci převezme úřad od dosluhujícího Hollandea.

Podle francouzských médií má nová vláda dovést zemi do červnových parlamentních voleb. Nemá jít o prozatímní kabinet, ale o tým, který se má opřít i o důvěru nového parlamentu.

Zatím ale není jisté, že by Macronovo nové hnutí Vpřed!, které se přejmenovává na Francie v pohybu, mělo získat ve volbách většinu. Dá se očekávat, že se bude muset v parlamentu opřít o další formace.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Francouzská vláda podala demisi, Hollande ji vyzývá v pokračování Foto: Frederic Legrand - COMEO Shutterstock.com: Dosluhující prezident Françoise Hollande

reklama

Další články

  1. Nominujte svůj internetový projekt do IEA16

    Komerční sdělení ·

    Máte poslední příležitost přihlásit váš internetový projekt do nejvýznamnější soutěže internetové efektivity, soutěže IEA. Nominace budou uzavřeny tento pátek 12. květ…

  2. BBC: Spojené státy vyzbrojí Kurdy pro boj o Rakka

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump schválil dodávku zbraní pro kurdské síly, které bojují proti takzvanému Islámskému státu (IS) v Sýrii. Uvedl to Pentagon. Podle BBC Wor…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.