Francouzské Národní shromáždění dnes vyzve vládu, aby uznala Palestinu státem

Dolní komora francouzského parlamentu dnes pravděpodobně schválí výzvu k vládě, aby uznala Palestinu státem. Podle iniciátorů návrhu se může jednat o faktor, jenž napomůže k ukončení sporu mezi Palestinci a Izraelci.  

Výzva je symbolickým krokem a vyjádření postoje poslanců k napjaté diplomatické otázce není pro francouzskou vládu závazný. Napětí kolem dlouholetého sporu mezi Palestinci a Izraelci eskalovalo krokem švédské vlády, která uznala koncem října Palestinu státem.

Stejným způsobem postupovaly i parlamenty Británie, Irska a Španělska. Proti uznání Palestiny státem se staví především vláda Spojených států amerických, která je pro uzavření izraelsko-palestinské mírové dohody.  

Francouzský Senát, tedy horní komora parlamentu, bude o podobném textu navrhovaném vládními socialisty debatovat 11. prosince.

Československo v roce 1988 uznalo akt vyhlášení státu Organizací pro osvobození Palestiny, ani Praha ale Palestinu jako stát neuznává a neuzavírá s ní žádné smlouvy.

Palestinci chtějí mít stát na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy. Jeho hlavním městem má být východní Jeruzalém. Z dosavadních kol mírových rozhovorů mezi Palestinou a Izraelem ale zatím nevzešla dohoda nejen o hranici, ale ani o Jeruzalému. Konečná mírová dohodnu je v nedohlednu a Palestinci prosazují v zahraničí uznání svého státu bez jejího uzavření.

Zdroj: ČTK

Francouzské Národní shromáždění dnes vyzve vládu, aby uznala Palestinu státem Foto: ČTK: Francouzský parlament

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.