Firmy čekají růst poptávky a investic, brzdou nedostatek lidí

České podniky očekávají růst domácí i zahraniční poptávky, poroste i jejich investiční aktivita. Hlavní bariérou růstu firem je nedostatek pracovní síly. Vyplývá to z pravidelného šetření Svazu průmyslu a dopravy a České národní banky mezi tuzemskými firmami za letošní druhé čtvrtletí.

Zhoršení ohledně nedostatku kvalifikované pracovní síly vnímá nyní téměř 50 procent firem, což je maximální hodnota od začátku šetření. Minimální hodnotu devět procent tento ukazatel vykázal na přelomu let 2012 a 2013.

Ve druhém čtvrtletí vzrostlo u zakázek pozitivní očekávání na 28 procent. Zároveň stouplo očekávání jejich budoucího poklesu. Přesto je četnost pozitivních odpovědí stále vyšší a celkové saldo zůstává kladné. V budoucnu se může míra růstu zakázek snížit, protože další vývoj vychází ze současné vysoké základny.

V podnikovém sektoru se čeká i další růst investiční aktivit. Firmy budou rovněž zvyšovat svou vybavenost kapitálem. "Pro posun potenciálu naší ekonomiky je ale třeba vyšší míra investic, zejména dlouhodobých," uvedl svaz.

Růst a výsledky podniků naráží na nedostatek pracovních sil a růst mezd, situace tak již nyní vede k rychlejšímu růstu mezd než produktivity. Pro letošní rok za sektor nefinančních podniků se očekávání růstu průměrných mezd zvýšilo na 3,23 procenta. Jde o postupný setrvalý růst, ve druhém čtvrtletí 2016 bylo očekávání 2,18 procenta.

Jak u domácí, tak u zahraniční poptávky vnímá zlepšení 17 procent respondentů a 76 procent nepociťuje žádnou změnu. Negativní vnímání domácí poptávky z minulého roku se snížilo o více než polovinu.

Šetření týkající se kvality podnikatelského prostředí vyznívá celkově dál negativně. Firmy nejvíce trápí vysoká úroveň byrokracie (31 procent vnímá zhoršení), nedostatečná kvalita legislativy (24 procent zaznamenalo zhoršení), nekvalitní pracovní zákonodárství (16 procent má negativní pohled) a tradičně špatné hodnocení je v případě dopravní infrastruktury. Přestože ke zlepšení nedochází, propad ve zhoršování se přibrzdil v kategoriích byrokracie, úroveň legislativy či vymahatelnost práva.

 

Zdroj: ČTK

Firmy čekají růst poptávky a investic, brzdou nedostatek lidí Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Klaus podpořil německou populistickou stranu AfD

    Společnost ·

    Spor o globální oteplování patří podle bývalého českého prezidenta Václava Klause minulosti. Jeho strana v něm prohrála, míní. Klaus dnes o tématu hovořil na předvoleb…

  2. 30 nejlépe vydělávajících tenistů všech dob

    Byznys ·

    Národní tenisové centrum Billie Jean Kingové newyorského Flushing Meadow hostí 137. ročník závěrečného grandslamového turnaje tenisové sezóny US Open 2017. V rámci let…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.