Firma Zetor dodá do Íránu 250 traktorů v hodnotě 135 milionů korun

Brněnská firma Zetor Tractors dodá íránské společnosti Tondak Tiz 250 traktorů za pět milionů euro (cca 135 milionů korun). Smlouva byla v neděli podepsána na obchodně průmyslové komoře v Teheránu, informoval ředitel sekce mezinárodních vztahů českého Svazu průmyslu a dopravy Lukáš Martin. Od soboty do úterý je v Íránu na pracovní návštěvě český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek spolu s šedesátičlennou podnikatelskou misí.

„(Protiíránské) sankce jsou již nyní oficiálně zrušeny a Írán je otevřen pro byznys. Dnes se uskutečnilo podnikatelské fórum, kterého se zúčastnilo 60 českých a 150 íránských firem. Největší zájem je o spolupráci v oblasti logistiky, důlních strojů a služeb a turistiky,“ uvedl včera Martin.

Ministr Mládek podepsal v Íránu dohodu o ekonomické spolupráci s íránským ministrem financí a ekonomiky Alim Tajebníjou a teheránská komora navíc podepsala smlouvu s českým Svazu průmyslu a dopravy a s Česko-Slovensko-Íránskou obchodní komorou. Během návštěvy ještě Mládek v Teheránu otevře zahraniční kancelář agentury CzechTrade.

České firmy v Íránu hledají příležitosti pro investice, které by po letech mělo umožnit zrušení mezinárodních sankcí vůči Teheránu, které byly zavedeny kvůli kontroverznímu íránskému jadernému programu.

V české podnikatelské misi převažují strojírenské podniky. Do Íránu odletěli také zástupci firem jako výrobce nemocničních lůžek Linet, producent průmyslových armatur MSA nebo sklářská firma Preciosa. Vstup na íránský trh zvažuje také například Škoda Auto.

„Obchodní vztahy mělo s Íránem ještě předválečné Československo, to znamená, že je tam poměrně silná tradice. Česko tam má dobrý zvuk a myslím, že máme řadu výrobků, se kterými jsme schopni na íránském trhu uspět. To, že došlo k dohodě, znamená i větší šanci na diverzifikaci zdrojů ropy a plynu pro Evropu,“ řekl k tomu premiér Bohuslav Sobotka.

USA a Evropská unie v sobotu ustoupily od protiíránských sankcí poté, co Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) konstatovala, že Írán splnil všechny požadavky, které na něj kladla jeho dohoda se šesti mocnostmi (Francie, Británie, USA, Rusko, Čína a Německo); zpráva MAAE automaticky znamená konec většiny protiíránských sankcí OSN.

 

Zdroj: ČTK

Firma Zetor dodá do Íránu 250 traktorů v hodnotě 135 milionů korun Foto: ČTK/Šálek Václav

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.