Finsko dá dvěma tisícům nezaměstnaným garantovaný příjem

Finsko se v lednu pustí do radikálního experimentu. Bude první zemí, která poskytne dvěma tisícům nezaměstnaným občanům základní měsíční příjem ve výši 560 eur (zhruba 15 tisíc korun). Vláda si od tohoto kroku slibuje zjednodušení byrokracie, snížení chudoby a zvýšení zaměstnanosti.

Počáteční program bude probíhat po dobu dvou let. Účastníci pobírající dávky byli náhodně vybráni a nemusí podávat zprávu, jak peníze utratili. Vybrané osoby také budou dostávat tento příspěvek i poté, co nastoupí do zaměstnání. Peníze vypláceny v rámci programu navíc nebudou zdaněny.

Podle finské vlády by iniciativa mohla ušetřit peníze v dlouhodobém horizontu. Sociální systém země je složitý a nákladný na provoz. Jeho zjednodušení by tak mohlo snížit nákladnou byrokracii.

Tato změna by také mohla motivovat nezaměstnané k hledání práce, nebudou se totiž muset obávat ze ztráty dávky v nezaměstnanosti. V dosavadním systému se někteří nezaměstnaní pracovníci vyhýbali přijmout částečný úvazek. I malé zvýšení příjmu mělo za následek, že byly jejich dávky v nezaměstnanosti zrušeny.

V 5,5 milionovém Finsku činila v listopadu míra nezaměstnanosti 8,1 %. Bez práce tu je kolem 213.000 lidí. Situace se navíc meziročně nezměnila.

Myšlenka garantovaného příjmu však není novinkou. Švýcarsko loni o zavedení podobného kroku uvažovalo. V případě této země se však jednalo o mnohem štědřejší základní příjem kolem 2 500 švýcarských franků, tedy v přepočtu zhruba 54 tisíc korun měsíčně. Více než 75 % voličů ale toto opatření v referendu zamítlo. O podobných programech se diskutuje v Kanadě, na Islandu, v Ugandě a Brazílii.

 

 

Zdroj: Zet, The Guardian, CNN

Finsko dá dvěma tisícům nezaměstnaným garantovaný příjem Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Patnáct nadějných startupů pro rok 2017

  Byznys ·

  Nový rok 2017 je tady a s ním je potřebné předpovědět, jaké startupy vezmou technologickou oblast útokem. Internetový magazín Business Insider oslovil experty na rizik…

 2. Ohlédnutí za světovými událostmi roku 2016

  Společnost ·

  První pracovní den roku 2017 je už skoro za námi, na malou chvilku ale ještě zavítáme do roku předešlého. Pamatujete ještě, co ve světě přinesl rok 2016? Měsíc po měsí…

 3. Česko přivítalo rok 2017. Co ho letos čeká?

  Společnost ·

  Podzimní volby do Sněmovny a kampaň před volbou prezidenta budou patřit mezi hlavní události, které budou ovlivňovat život Čechů v letošním roce. Očekávají se ale i vý…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.