Šéf ECB varoval před ohrožením světového obchodu

Volný obchod a globální spolupráci ohrožuje protekcionismus, řekl na sympoziu centrálních bankéřů v Jackson Hole prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. To podle něj představuje riziko jak pro produktivitu, tak pro růst vyspělých ekonomik.

Podobně jako už před ním šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová ani Draghi se v projevu nezmínil o měnové politice. Někteří investoři očekávali, že by mohl naznačit, kdy ECB začne snižovat nákupy dluhopisů, s jejichž pomocí podporuje hospodářský růst a snaží se povzbudit inflaci.

Očekává se, že ECB se k nákupům dluhopisů vyjádří na příštím zasedání své bankovní rady, což bude v září.

Euro včera na devizových trzích zpevnilo vůči dolaru až o jedno procento a dostalo se na nejvyšší úroveň od ledna 2015. Kolem 22:00 SELČ se prodávalo za 1,1921 USD. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se propadl nejníže od loňského května. Ztrácel 0,8 procenta na 92,47 bodu.

Šéf ECB varoval před ohrožením světového obchodu Foto: Shutterstock

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.