Evropská unie bude více spolupracovat na poli energetiky

Evropský energetický systém má projít se vznikem evropské energetické unie proměnou. Její vizi dnes představí místopředseda Evropské komise Maroš Šefkovič. Nová energetická unie má evropským firmám a domácnostem zajistit bezpečnou, udržitelnou, konkurenceschopnou a cenově dostupnou energii.

V příštích letech by tak měla vzniknout „odolná energetická unie s ambiciózní klimatickou politikou“. O konceptu se v EU začalo uvažovat i v důsledku výrazného zhoršení vztahu s Ruskem, pro unii dosud nejvýznamnějším dodavatelem energií.

Pracovní verze materiálu mimo jiné zdůrazňuje potřebu koordinace napříč Evropou, dobudování potřebné infrastruktury i zájem na tom, aby unie na světovém trhu a při jednání s vnějšími dodavateli posílila svou váhu tím, že bude mluvit jednotným hlasem. EU má také začít brát jako realitu to, že některé země energetickou politiku pokládají za nástroj své vlastní zahraniční politiky.

V roce 2014 pokryly země osmadvacítky mimounijním dovozem celkem 53 procent své energetické spotřeby. Zaplatily za to na 400 miliard eur. Evropská unie tak byla největším dovozcem energií na světě. Šest jejích členských zemí přitom v dodávkách plynu závisí jen na jednom vnějším dodavateli - na Rusku.

 

Zdroj: ČTK

Evropská unie bude více spolupracovat na poli energetiky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Banka JPMorgan plánuje uzavřít stovky poboček

    Byznys ·

    Americká banka JPMorgan Chase chce v následujících letech zavřít 300 poboček, což představuje asi pět procent celkového počtu. Tento krok má firmě pomoci snížit roční …

  2. Praha nechce prodloužení metra na letiště

    Byznys ·

    Primátorka Prahy Adriana Krnáčová včera oznámila, že hlavní město neuvažuje o prodloužení metra A z Motola na Letiště Václava Havla. Politici budou naopak usilovat o v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.