EU před čtvrtečním summitem hledá řešení migrační otázky

Žádný stát Evropské unie by neměl být v migrační krizi odkázán sám na sebe, a to ani při řešení příchodů migrantů přes vnější hranici EU, ani při jejich druhotného pohybu po unii. Podle mluvčího Evropské komise by se takto daly shrnout závěry nedělního minisummitu v Bruselu, kterého se před řádným summitem EU tento čtvrtek zúčastnilo šestnáct členských zemí. Mluvčí německé vlády uvedl, že kancléřka Angela Merkelová dál usiluje o evropské řešení migrační otázky. Takové řešení hledal včera v Libyi také italský ministr vnitra Matteo Salvini, který se zároveň dostal do sporu s Francií kvůli lodi s migranty Lifeline. Ta již pátým dnem čeká na povolení vplout do některého z evropských přístavů.

Jedním z výsledků nedělní schůzky, která nemohla mít formální závěry, je přesvědčení, že do chvíle, než bude nalezena celoevropská dohoda o řešení migrační problematiky, mohou se skupiny členských států EU domlouvat na společných krocích v rámci stávajících unijních pravidel. Komise dnes zdůrazňovala, že nemá jít o "posílenou spolupráci", jak ji definují unijní smlouvy. "Dvoustranné dohody a zrychlené procedury mezi členskými státy mohou pomoci najít dočasná operační řešení otázky (pohybu migrantů)," uvedla mluvčí komise.

Reakce na nedělní minisummit se dnes čekaly především z Německa, neboť kvůli sporu mezi kancléřkou Merkelovou a ministrem vnitra Horstem Seehoferem byla podle všeho schůzka svolána. "Kancléřka spolupracuje s evropskými partnery na debatě o evropských řešeních," komentoval setkání mluvčí německé vlády. Podle bavorského premiéra Markuse Södera, který je stejně jako Seehofer členem CSU, ale nedělní jednání nepřineslo "žádný výsledek" a nevěří proto, že se na summitu EU v Bruselu podaří najít evropské řešení, jak chce kancléřka. "Problémy, kterým čelíme, jsou velké, a jiné než evropské řešení jim nepomůže," řekl ministr zahraničí Heiko Maas.

Mluvčí Evropské komise dnes ještě zdůraznila, že minisummit vyloučil možnost vzniku středisek mimo EU, kam by byli z unijního území přesouváni žadatelé o azyl. To prý totiž není v souladu s mezinárodním právem.

Jiného názoru je italský ministr vnitra z protiimigrační Ligy Matteo Salvini, který dnes o migraci jednal v Libyi. Střediska pro žadatele o azyl by podle něj měla vznikat právě v této severoafrické zemi. Vicepremiér Ahmad Maítík nicméně zřizování táborů v Libyi vyloučil.

Přes Libyi prochází většina migrantů ze subsaharské Afriky na cestě do Evropy. Pašeráci je posílají přes Středozemní moře na vratkých člunech, z nichž je následně zachraňuje pobřežní stráž či lodě soukromých organizací. O osud jedné z nich - lodě Lifeline s více než 230 migranty na palubě - se nyní vede ostrý spor. Přijmout ji už před několika dny odmítla Itálie a Malta, ke kterým se nyní přidalo Španělsko a Francie. Francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová vyzvala Itálii, aby loď v souladu s mezinárodním právem přijala, a vysloužila si tím kritiku od ministra Salviniho, podle kterého by lod měla zamířit do francouzského přístavu Marseille.

Mezi návrhy, jak řešit migraci, často zaznívá i nutnost investovat v Africe. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová dnes v Lucemburku, kde jednali ministři zahraničí zemí EU, vyzvala, aby členské státy doplnily potřebných 1,2 miliardy eur (přes 30 miliard Kč) do speciálního fondu, který unie využívá ve snaze zmírnit migrační toky.

 

Zdroj: ČTK

EU před čtvrtečním summitem hledá řešení migrační otázky Foto: ČTK

reklama

Další články

 1. Co přinesl včerejší minisummit k migraci?

  Společnost ·

  Země Evropské unie se musí snažit najít evropské řešení migrační problematiky; kde takové řešení nebude možné, je na místě spolupráce skupin konkrétních zainteresovaný…

 2. Volby v Turecku vyhrál Erdogan

  Společnost ·

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil svůj mandát už v prvním kole voleb. Po sečtení více než 97 procent hlasů jeho vítězství ohlásila turecká volební komise,…

 3. Přikročí ČNB ke zvýšení sazeb?

  Byznys ·

  Bankovní rada České národní banky by ve středu mohla zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na jedno procento, domnívá se většina analytiků oslovených …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.