Čeští vinaři dostanou 700 milionů eur z programu EU, který má podpořit i mladé vinaře

Evropský dotační program Podpora ve vinohradnictví a vinařství přinese českým vinařům v letech 2014 až 2018 téměř 26 milionů eur (706 milionů korun). Česká republika tak každoročně bude moci z EU čerpat vice než 5 milionů eur, a to za účelem podpory zaměstnanosti ve vinařském oboru a posílení tohoto odvětví v ČR. Mimo jiné má také přilákat mladé vinaře.

Smyslem programu je v zájmu zachování a rozvoje zaměstnanosti v oboru a na venkově a v zájmu posílení českého vinařství a vinohradnictví podpořit česká vína na světovém trhu a přeměna vinic. „Důležitou součástí programu je také podpora a udržení mladých vinohradníků a vinařů v oboru,“ uvádí ministerstvo zemědělství v předkládací zprávě k návrhu.

Návrh nařízení vlády nemá mít dopad na státní rozpočet ani na ostatní veřejné rozpočty, podpora je plně hrazena z peněz Evropské unie. Náklady na administraci budou pokryty z rozpočtové kapitoly MZe.

Podle zprávy má mít nařízení pozitivní vliv na podnikatelské prostředí v Česku, protože přináší pěstitelům a výrobcům vína garanci lepšího využití podpor na restrukturalizaci a přeměnu vinic nebo podpor na investice.

Zdroj: ČTK

Čeští vinaři dostanou 700 milionů eur z programu EU, který má podpořit i mladé vinaře Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.