Čeští politici jsou spíš zdrženliví k jednání EP o médiích v ČR

Čeští politici se staví převážně zdrženlivě k možnosti, že by měl Evropský parlament na svém plenárním jednání v červnu projednávat situaci médií v Česku. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) návrh programu europarlamentu označil za součást kampaně proti sobě. Na nahrávkách, které se objevily na internetu, Babiš mluvil s redaktorem deníku Mladá fronta Dnes o publikování článků o politicích ČSSD. Deník v minulosti Babišovi patřil, nyní je ve svěřenském fondu.

„KDU-ČSL byla proti. To si musíme vyřídit doma,“ napsal vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek k návrhu na zařazení bodu o situaci v českých médiích na jednání Evropského parlamentu. Zařazení bodu navrhla frakce Evropské lidové strany (EPP), v níž působí čeští europoslanci z KDU-ČSL a TOP 09.

TOP 09 má vůči europoslancům větší pochopení. „Je to obrovská ostuda Andreje Babiše. Těžko se divit některým poslancům Evropského parlamentu, že se tomu chtějí věnovat. Koneckonců poslanci českého Parlamentu se tomu chtěli věnovat,“ řekl předseda strany Miroslav Kalousek. Dodal, že europoslanci TOP 09 žádnou stranickou direktivu nedostávají a je to věc jejich svobodného rozhodnutí.

Podobně zdrženlivě jako Bělobrádek se vyjádřil i předseda opoziční ODS Petr Fiala. „Své problémy musíme řešit doma, nikdo jiný to za nás neudělá. Vynášet je ven je možná lákavé, ale zcela neprozíravé,“ napsal na twitteru.

Babiš záležitost ostře kritizoval a za její iniciátory označil europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Ingeborg Grässleovou z německé Křesťanskodemokratické unie (CDU). „Pan Zdechovský mě udává permanentně v Bruselu. Poškozuje naši zemi, tento člověk. A paní Grässleová je také najatá, která o mně mluví negativně,“ řekl Babiš novinářům. „Vždycky je připravená na mě vyhodit kýbl sraček. V tomhle je velice aktivní a tím se zviditelňuje v Bruselu,“ doplnil později na adresu Grässleové na živě přenášené tiskové konferenci.

Zdechovský se ohradil proti obvinění, že se zasadil o zařazení bodu na jednání europarlamentu. „Vyjádření pana Babiše je lživé. Je doložitelné, že jsem vystupoval proti tomuto bodu,“ řekl. „Odmítám tyto estébácké metody pana Babiše, kdy označuje své protivníky jako udavače,“ řekl. Zdůraznil, že sice vnímá, že je Babiš ve střetu zájmů, ale že záležitost v Bruselu řešit nechtěl.

Babišovy páteční výroky popřela i Grässleová. „Ráda bych mu doporučila, aby zmírnil agresivní rétoriku a upustil od urážky svobodně zvoleného poslance,“ sdělila na webu poslaneckého klubu Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů). Doplnila, že je už 13 let členkou výboru pro rozpočtovou kontrolu v Evropském parlamentu a že Babišovi úlohu výboru a svou roli při ochraně peněz daňových poplatníků v EU vysvětlila. „Byla bych velmi ráda, kdyby si mohl konečně vyřešit problém, který závisí jen na něm, a nikoliv na České republice,“ uvedla.

Babiš v pátek znovu odmítl, že by ovlivňoval média v době, kdy je vlastnil. Je to samozřejmě nesmysl, ať si někdo udělá analýzu, kdo u nás vlastní média a jak ta média se chovají,“ řekl. Redaktoři deníků Lidové noviny a Mladá fronta dnes podle něj měli v době, kdy mu listy patřily, největší svobodu v tom, jak mohou psát.

Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek považuje za ostudu, že se českými médii má zabývat europarlament.„Možná někomu připadá, co je mu do toho, ale žijeme v Evropě, to je jednotný prostor,“ uvedl ve čtvrtek v České televizi.

Na předsedu frakce EPP Manfreda Webera se dopisem obrátilo pět českých členů frakce ve snaze dosáhnout stažení bodu o situaci médií v Česka z programu schůze. Podle autorky dopisu Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) sice není možné problémy kolem Babišova střetu zájmů bagatelizovat, Česko ale věc umí vyřešit samo.

 

 

Zdroj: ČTK

Čeští politici jsou spíš zdrženliví k jednání EP o médiích v ČR Foto: ČTK/Vondrouš Roman: Ministr financí Andrej Babiš

reklama

Další články

  1. Microsoft už nebojuje proti Linuxu, jde mu naproti

    Tech ·

    Softwarová firma Microsoft oznámila, že tři verze svobodného a otevřeného počítačového operačního systému Linux - Ubtuntu, Suse a Fedora - budou k mání na Windows Stor…

  2. Kajínek dostane od Zemana milost

    Společnost ·

    Doživotně odsouzený dvojnásobný vrah Jiří Kajínek dostane od prezidenta Miloše Zemana ve druhé polovině května milost. Rozhodnutí o udělení milosti je připraveno, prez…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.