Českou poštu zasáhne v pondělí výstražná stávka. Je nezákonná, tvrdí podnik

Zvýšený vánoční provoz České pošty zasáhne 19. prosince dvouhodinová výstražná stávka. Ohlásily ji tři menší odborové svazy, které požadují zvýšení tarifních mezd o 2500 korun. Pokud se tak nestane, hrozí předseda stávkového výboru Evžen Dvorský celodenní stávkou ve čtvrtek 22. prosince. Mluvčí České pošty Matyáš Vitík na rádiu Zet označil stávku za nezákonnou a uvedl, že s dalším navýšením mezd pošta nepočítá.

Na České poště je celkem devět odborových organizací. Šest z nich se před třemi týdny s vedením pošty dohodlo, že navýší od dubna tarifní mzdy pracovníků v provozu o 2,6 procenta, tedy v průměru asi o 550 korun. Odborové hnutí zaměstnanců České pošty, SOS-21 a Nezávislý odborový sněm České pošty ale požadují po vedení podniku navýšení tarifní mzdy pro všechny zaměstnance o 2500 korun měsíčně. Právě proto ohlásily na pondělí 19. prosince výstražnou stávku, která se má uskutečnit od 17ti do 19ti hodin.

„Dle dostupných informací jsme zaměstnavateli sdělili, že se jí zúčastní 6000 lidí, ale samozřejmě dochází další ohlasy zajímavých adres a myslím si, že to číslo bude vyšší,“ uvedl Dvorský informaci ohledně rozsahu stávky. S tím ovšem nesouhlasí mluvčí pošty Matyáš Vitík. „To je číslo, se kterým operuje pan Dvorský. Upřímně řečeno nevím, kde ho sebral. Na vedení České pošty nezaslal žádné seznamy stávkujících ani pracovišť, kterých by se akce měla týkat, tak, jak měl. To je i důvod proč stávku považujeme za nezákonnou,“ uvedl na rádiu Zet.

Neshodnou se ani na tom, jak moc pondělní stávka ohrozí provoz České pošty v silném předvánočním provozu. „I dvě hodiny jsou samozřejmě problém, protože na jedny procesy navazují další články toho logistického řetězce. Určitě by to byl značný zásah do našeho provozu,“ uvedl Vitík. Dvorský je naopak toho názoru, že výstražná stávka „v žádném případě neohrozí chod pošty“. Jiné to ale bude v případě, že pošta odborovému návrhu na zvýšení mezd nevyhoví. V takovém případě plánují zmíněné odbory vyrukovat s celodenní stávkou ve čtvrtek 22. prosince.

Mzdy jsou konečné, říká Vitík

Vedení pošty tvrdí, že zvýšení mezd o 2,6 procenta je maximum, které může v současné době za stávající ekonomické situace podniku nabídnout. „Navýšení o 2,6 procenta je v tuto chvíli konečné. Pokud bychom přistoupili na požadavky menšinových odborů, tak by to znamenalo, že bychom Českou poštu dovedli do ztráty. Znamenalo by to zhoršení naší pozice před obchodními partnery a ve finále by na tom byli biti pouze zaměstnanci,“ řekl Vitík s tím, že se domnívá, že k žádným stávkám nedojde. Předseda stávkového výboru si  však postěžoval na špatnou komunikaci mezi odbory a vedením pošty. „Jestli se zaměstnavatel domnívá, že je částka vysoká, tak mohl reagovat. Mohl nám říct: ,Tato částka je vysoká, pojďme se bavit o jiné variantěʻ. Zaměstnavatel z tohoto neudělal vůbec nic,“ uvedl.

Česká pošta zaměstnává přes 30 tisíc lidí, z toho víc než 90 procent je v provozu a obchodu. Podnik má 3200 poboček. Pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun.

 

 

Celý rozhovor s předsedou stávkového výboru Evženem Dvorským a mluvčím České pošty Matyášem Vitíkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Českou poštu zasáhne v pondělí výstražná stávka. Je nezákonná, tvrdí podnik Foto: ČTK/Švancara Petr

reklama

Další články

  1. Voda v Praze by mohla opět zdražit

    Byznys ·

    Cena vody v Praze by v příštím roce mohla zdražit o skoro 3 procenta, Pražané by tak platili 87,71 koruny za metr krychlový místo dosavadních 85,18 Kč. Vyplývá to z ma…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.