Česko chce přibližně třemi stovkami vojáků posílit zahraniční mise

Česká republika by mohla v následujících dvou letech posílit svou účast v zahraničních misích. Konkrétně by mělo jít o zhruba tři stovky vojáků. Informace vycházejí z materiálů, jež ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) předala vládě. Náklady na posílení mise by se ročně vyšplhaly na 2,1 až 2,4 miliardy korun. Návrh ohledně navýšení české účasti v mnohonárodnostních misích musí schválit vláda a Parlament. Návrh na nový mandát k působení armády v zahraničí ve středu představilo ministerstvo obrany v rámci své tiskové zprávy.

Současný mandát umožňuje, aby se zahraničních misí zúčastnilo 806 českých vojáků. Podle návrhu ministryně Šlechtové by se jejich počet měl ještě letos zvýšit na 1081 a příští rok na 1191. V roce 2020 by v misích mohlo působit 1096 českých vojáků.

„Návrh předpokládá posílení účasti českých vojáků v hlavních krizových oblastech,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Petr Sýkora. Už letos by mělo jít o mise v Afghánistánu, Iráku a africkém Mali. Příspěvky České republiky v ostatních mnohonárodních misích a operacích by zůstaly bez větších změn.

„V případě plného nasazení všech vojáků a vojenské techniky podle navrhovaného mandátu by náklady za celý letošní rok činily přibližně 2,1 miliardy korun,“ sdělil Sýkora. V roce 2019 by náklady stouply na 2,4 miliardy, o rok později klesly na 2,3 miliardy korun. Na všechny zahraniční operace by i tak resort obrany vydával méně než čtyři procenta svého ročního rozpočtu.

Podle Šlechtové zůstává prioritou armády obrana České republiky. „Obrana ČR a ochrana našich občanů však dnes nekončí na našich hranicích. Se spojenci reagujeme na aktuální hrozby a v místě krizí chráníme ČR před pronikáním terorismu nebo nelegální migrací,“ zdůvodnila návrh na posílení zahraničních misí ministryně.

V Afghánistánu návrh předpokládá nasazení až 390 českých vojáků v letech 2018 až 2020. Ti by pokračovali ve výcviku místní armády a v ochraně spojenců v provinciích Herát a Lógar.

V Iráku se chce česká armáda v počtu maximálně 110 osob dál podílet na výcviku vojáků, policistů a expertů na ochranu proti zbraním hromadného ničení. V roce 2019 zahájí podle ministerstva činnost chemická jednotka, jejímž úkolem bude monitoring prostředí a v případě ohrožení i konkrétní obranná opatření.

V Mali by se měl počet českých vojáků zvýšit jak u asistenční a výcvikové mise Evropské unie, tak u zvláštní mise Organizace spojených národů (MINUSMA). V unijní misi by podle návrhu mohlo v letech 2018 až 2020 působit až 120 českých vojáků a v misi OSN do 30.

Součástí nového mandátu má být nasazení českých vzdušných sil k ochraně vzdušného prostoru Pobaltí. Příští rok by mělo jít o 95 vojáků s pěti stíhačkami Gripen.

O posílení mandátu české armády podle návrhu ministerstva obrany bude rozhodovat vláda a Parlament. Kritický postoj k české účasti mají hlavně poslanci komunistické strany a hnutí SPD.

 

 

Zdroj: ČTK

Česko chce přibližně třemi stovkami vojáků posílit zahraniční mise Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.