Český svaz včelařů má nové vedení, bude řešit kauzu Včelpo

Český svaz včelařů v neděli zvolil do svého čela Jarmilu Machovou. Ve funkci předsedy vystřídala Karla Brücklera. Sjezd podle ní řešil také případ zbytků antibiotik v medu společnosti Včelpo, kterou svaz vlastní. Změny v čele svazu nastaly podle Machové kvůli tomu, že se zhoršily jeho služby pro členy.

„Přihlásila jsem se a dostala důvěru. Předsevzala jsem si více se starat o členy svazu,“ řekla Machová novinářům. Připustila také, že její mandát 45 hlasů z celkových 75 není výrazný.

V případu zbytků antibiotik v medu společnosti Včelpo bude podle ní nyní nutné zjistit, jak se léky do medu dostaly, a přijmout opatření, aby se situace neopakovala. Připustila také podání trestního oznámení. Výskyt antibiotik v medu podle ní totiž mohl být i záměr, snaha poškodit Včelpo v rámci konkurenčního boje.

Vedení svazu rozhodlo o okamžitém zastavení expedice a prodeje všech výrobků společnosti Včelpo koncem listopadu. Reagovalo tak na zveřejnění výsledků Státní zemědělské a potravinářské inspekce ohledně přítomnosti antibiotik v medu Včelpa. Používání antibiotik při léčení včel je v Evropské unii zakázané.

Svaz nyní zjišťuje, jakým způsobem se do medu antibiotika dostala, respektive který dodavatel firmě med označený za český prodal. Nejspíš byl totiž v prodávaném medu přimíchaný dovozový med. Firma si proto začala uchovávat kontrolní vzorky od každého dodavatele a bude více kontrolovat své prodávané výrobky.

„Podle předběžných šetření byla antibiotika zjištěna u ukrajinského medu,“ napsal deník Blesk s odkazem na sobotní Brücklerovo vystoupení na sjezdu. „Společnost Včelpo nakupovala od českého obchodníka importovaný med dovezený ze zahraničí, který byl doprovázen certifikáty, že neobsahují antibiotika. Zjistilo se, že to není pravda. Podle předběžných šetření medy, které byly čínské, jsou bez antibiotik,“ uvedl Brückler.

Že se antibiotika do výrobků dostala z dovozového medu si myslí i předseda Včelařského spolku pro Mladou Boleslav Leoš Dvorský. Ten na rádiu Zet řekl, že pro něj kauza není ničím překvapivým. Hlavní problém vidí v tom, že se vedení Českého svazu včelařů nestará o své hospodaření. Kriticky se vyjádřil zejména k systému a vedení celého Českého svazu včelařů. Rozhovor s Leošem Dvorským si můžete poslechnout zde

Český svaz včelařů má více než 53 000 členů, i když někteří jsou bez včelstev i kvůli vysokému věku. V posledních dvou letech podle svazu včelařů přibylo, každým rokem asi o 1 500. Loni v září bylo v Česku 604 000 včelstev.

 

Zdroj: ČTK, Zet

Český svaz včelařů má nové vedení, bude řešit kauzu Včelpo Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.