Česká stopa v Chile. Firma Solek zde postavila solární elektrárnu za 100 milionů korun

Česká investiční skupina Solek Group, která se specializuje na realizaci projektů fotovoltaických elektráren, dokončila v jihoamerickém Chile solární elektrárnu Solar Park Cuz Cuz. Elektřinu do tamní elektrické sítě začala elektrárna dodávat minulý týden. Firma uvedla, že investiční náklady na projekt činily zhruba 100 milionů korun. Financování zčásti zajistila přímo Solek Group, zčásti pak další tuzemští soukromí investoři.

Češi se na stavbu elektrárny připravovali od roku 2014, první stavební práce začaly na jaře loňského roku. „Potýkali jsme se s mnohými těžkostmi, zasáhla nás například třítýdenní stávka celníků. I díky vstřícnému přístupu místních a důkladné přípravě jsme ale vše překonali a úspěšně začali dodávat proud do sítě,“ uvedl majitel Solek Group Zdeněk Sobotka.

Firma dnes uvedla, že elektrárna o instalovaném výkonu 3,07 megawattu se rozkládá na ploše více než 11 fotbalových hřišť. Solární panely jsou umístěné na speciálních natáčecích stojanech, které umožňují maximálně využívat sluneční svit v průběhu celého dne. „Chile je z pohledu osvitu jednou z nejlepších lokalit na světě. Například ve srovnání s Českem tu stejný panel vytvoří 2,5krát víc energie,“ podotkl Sobotka.

Kromě projektu Cuz Cuz v blízkosti města Illapel, které leží 300 km severně od hlavního města Santiaga připravuje Solek v Chile další dva projekty o stejném výkonu - solární parky La Fortuna a Ampare del Sol. Kromě Jižní Ameriky se firma zaměřila také na vstup na nově otevřený íránský trh, kde již dokončila průzkum a plánuje pilotní projekt.

Solek Group dosud realizovala desítky projektů v oblasti fotovoltaických elektráren o celkovém instalovaném výkonu přes 30 megawattů. Šlo o projekty v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a nyní v Chile.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Česká stopa v Chile. Firma Solek zde postavila solární elektrárnu za 100 milionů korun Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Trumpova inaugurace má být skromná

    Společnost ·

    Nově zvolený prezident Donald Trump je spojován s luxusními hotely i dramatickými reality show. Inaugurace, která ho v pátek oficiálně uvede do prezidentského úřadu, b…

  2. Pošta opět zvýšila ceny za doručování balíků

    Byznys ·

    Česká pošta od ledna zdražila posílání doporučených a cenných balíků o 10 korun. O 20 korun se pak zvýšily ceny za doručování obyčejných i cenných balíků do zahraničí.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.