Český průmysl zrychlil v lednu svůj růst, stoupl na 5,5 %

Meziroční růst průmyslové výroby v Česku se v lednu zvýšil na 5,5 procenta z prosincových 3,3 %. Nejvíce tomu napomohla výroba motorových vozidel, strojů či elektroniky. Ve čtvrtek o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Meziročně stoupla také hodnota nových zakázek a tržby z průmyslové činnosti.

Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů v lednu stoupla o 5,6 procenta a výroba strojů a zařízení o 13,9 procenta. U elektrických zařízení dosáhl růst dokonce 15,3 procenta. Produkce naopak poklesla podle ČSÚ třeba ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu o 16,1 procenta a v oblasti těžby a dobývání o 4,1 procenta. Do meziročního srovnání nezasáhl počet pracovních dní, protože byl letos v lednu stejný jako v lednu 2017.

Hodnota nových zakázek v lednu stoupla o 3,4 procenta. Zahraniční zakázky vzrostly o 3,9 procenta a tuzemské o 2,2 procenta. K růstu přispěla podle statistiků nejvíce odvětví výroby kovů či kovodělných výrobků a elektrických zařízení. Nových zakázek naopak ubylo například ve výrobě chemických látek nebo výrobě motorových vozidel.

Tržby v průmyslu meziročně stouply o 4,8 procenta. Tržby z vývozu se zvýšily o 4,5 procenta a domácí tržby o 5,1 procenta. Průměrný počet zaměstnanců v průmyslových podnicích s 50 a více lidmi se v lednu oproti loňsku také zvýšil, a to o 2,1 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda lidí v průmyslových firmách meziročně stoupla téměř o desetinu na 31 946 korun.

Zatímco meziročně průmyslová výroba v lednu rostla, meziměsíčně zaznamenala mírný pokles. V porovnání s prosincem 2017 produkce po očištění o sezonní vlivy klesla o 0,6 procenta.

 

 

Zdroj: ČTK

Český průmysl zrychlil v lednu svůj růst, stoupl na 5,5 % Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Adidas zvýší dividendu, důvodem je růst zisku

    Byznys ·

    Zisk z probíhajících aktivit německého výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas v uplynulém roce vzrostl téměř o čtvrtinu na 1,35 miliardy eur (34 miliard Kč). Firm…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.