Český export čeká v roce 2018 zpomalení

Export tuzemských firem poroste i v příštím roce, tempo růstu by ale mělo zpomalit na tři až pět procent. Hlavní brzdou vývozu bude pokles poptávky po automobilech v Evropě. Pozvolnému posilování kurzu koruny k euru se exportéři mohou přizpůsobovat zvyšováním produktivity, problém by pro ně představovalo zpevnění kurzu pod 24,50 korun za euro. Informace vycházejí z ankety mezi analytiky a podnikatelskými svazy.

Díky hospodářskému růstu v eurozóně budou podmínky pro český export v roce 2018 nadále pozitivní. „Nicméně očekáváme, že během roku začne postupně klesat evropská poptávka po automobilech, která se po čtyřech letech nepřerušeného růstu nejspíš dostává do bodu nasycení,“ uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour. Automobilový segment tvoří třetinu českého exportu.

Svaz průmyslu a dopravy neočekává, že se struktura exportu výrazně změní. „Český export nadále potáhnou například dopravní prostředky, strojírenství nebo spotřební zboží. Nově začínají naše firmy vyvážet i služby. Velkou roli může hrát i vývoz investičních celků v energetickém průmyslu a vývoz zbraní do nových exportních destinací zejména mimo EU,“ řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek očekává v roce 2018 zvýšení vývozu o 3,1 procenta. „Za zpomalením růstu vývozu by měla být pomaleji rostoucí zahraniční poptávka a částečně také silnější kurz koruny,“ dodal Marek.

Posilování koruny může podle Petra Dufka z ČSOB ovlivnit dva typy firem - ty, které pracují tzv. ve mzdě - tedy s minimálními maržemi v pozici subdodavatelů dalších subdodavatelů. „Druhou 'ohroženou' skupinu tvoří ty firmy, které nemají kurzové zajištění. Ať už to přirozené nebo finanční, protože se spoléhaly na příznivější podmínky,“ uvedl Dufek. Nadále také podle něj platí, že tuzemské firmy mají výjimečnou konkurenční pozici oproti západní Evropě v podobě nesrovnatelně nízkých mzdových nákladů.

Důležitá je především rychlost posilování koruny. Pozvolnému posilování se exportéři mohou dynamicky přizpůsobovat zvyšováním produktivity a jedná se o přirozený projev konvergence české ekonomiky. „ Díky zajištění většiny exportérů v roce 2018 by i tak posílení koruny významněji ovlivnilo český export až v roce 2019. Domníváme se nicméně, že by posílení koruny na 24,50 Kč za euro již představovalo pro některé exportéry problém,“ dodal Pour.

Například Hospodářská komora očekává, že ke zhodnocování koruny vůči euru bude v příštím roce docházet, na konci příštího roku čeká průměrný kurz 25,40 korun za euro. „Dlouhodobým řešením by byl vstup ČR do eurozóny, čímž by problémy s kurzem koruny úplně odpadly,“ dodal Špicar.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Český export čeká v roce 2018 zpomalení Foto: Shutterstock.com: Ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Sovětská stíhačka MiG-15 oslavuje 70. narozeniny

  Společnost ·

  Sovětský stíhací letoun MiG-15, který poprvé vzlétl před 70 lety, 30. prosince 1947, patřil ve své době ke špičce. Dokázal letět až 1075 kilometrů v hodině a vystoupat…

 2. 12 nejdůležitějších událostí roku 2017

  Společnost ·

  Rok 2017 se nezadržitelně blíží ke svému konci. Rok, který přinesl mnoho zajímavých událostí. My jsme pro Vás vybrali těch podle nás 12 klíčových. Připomeňte si je s…

 3. Američané nejvíce obdivují Clintonovou a Obamu

  Společnost ·

  Bývalý prezident Barack Obama a někdejší uchazečka o tutéž funkci Hillary Clintonová jsou podle každoročního průzkumu agentury Gallup mužem a ženou, které Američané ne…

 4. Tesla se připravuje na výrobu dodávkového vozu

  Byznys ·

  Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá v budoucnu zařadit do výroby také dodávkový vůz. Informoval o tom zakladatel a generální ředitel podniku Elon Musk. Dodávka …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.