Česká bankovní asociace: intervence pomůže růstu HDP v letošním roce

Oslabení koruny intervencemi pomůže růstu českých exportů a přispěje k zvýšení HDP letos téměř o 0,3 procentního bodu. Vyplývá to z prognózy, kterou dnes zveřejnila Česká bankovní asociace. Po ukončení intervencí, které se očekává v první polovině roku 2015, by ale následné posílení koruny mohlo naopak růst HDP snížit.

Česká bankovní asociace dnes oznámila, že letos očekává růst domácí ekonomiky o 1,9 %. Asociace zlepšila výhled oproti své říjnové prognóze, kdy odhadovala růst HDP jen o 1,6 procenta.

Efekt slabší koruny bude podle analytiků asociace jen dočasný. Po ukončení intervencí a posílení měny by mohlo dojít k opačnému dopadu na HDP.

„To, že jsme nyní ten ekonomický růst zrychlili, znamená, že toto v průběhu ekonomického cyklu zase vrátíme - a to jak k tomu dojde, bude záležet na způsobu exitu z režimu intervencí," řekl na tiskové konferenci předseda vědeckého grémia asociace a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer. „Věříme, že (ukončení intervencí) bude něco hladkého, co tu ekonomiku nerozkmitá."

Bývalý centrální bankéř také dodal, že ve věci vlivu intervencí na ekonomický růst je asociace skeptičtější než ČNB.

Niedermayer také řekl, že očekávané posílení koruny může být v roce 2015 kompenzováno zvýšenou poptávkou po českém zboží ze zahraničí, jak bude docházet k postupnému oživování růstu evropských ekonomik.

V roce 2015 pak podle asociace růst ekonomiky zrychlí na 2,5 procenta. Prognóza dále ukazuje na pokles průměrné míry inflace z loňských 1,4 procenta na 1,2 procenta v letošním roce. Hlavním důvodem bude podle analytiků pokles cen energií v první polovině roku.

Prognóza Bankovní asociace vzniká na základě příspěvků makroekonomických oddělení sedmi členských bank asociace, tedy největších finančních domů v České republice.

Ekonomický růst podle analytiků asociace poroste v oblasti soukromé spotřeby domácností, investic, ale hlavně bude tažen exporty a zahraniční poptávkou. Ta bude spojena s oživením v Evropě, zejména v Německu a Rakousku. Vývozy také podpoří slabší kurzu koruny v důsledku devizové intervence České národní banky.

„Krátkodobě je faktor (intervencí) prorůstový, ale to jak to nakonec dopadne se rozhodne až po ukončení této politiky," řekl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek na tiskové konferenci.

V letošním roce očekává bankovní asociace průměrnou inflaci na úrovni 1,2 %. Důvodem pro relativně nízkou míru průměrné inflace bude pokles cen energií a faktory jako rušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, které předpokládá koaliční smlouva nové vlády.

Zdroj: Zet

Česká bankovní asociace: intervence pomůže růstu HDP v letošním roce Foto: CTK.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.