Český Aeroholding chce prodat akcie ČSA

Státní Český Aeroholding chce prodat zbytek akcií Českých aerolinií (ČSA). Informaci ČTK potvrdil předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř, který jako důvod uvedl že by stát neměl podnikat v tak konkurenčních oborech, jako je letecká doprava. Aeroholding drží v ČSA po nedávném převzetí 34 procent akcií soukromou společností Travel Service zhruba 19procentní podíl. Prodej akcií ale společnost dosud nekonzultovala s ministerstvem financí, které ho předně musí schválit.

Odprodej státního podílu podle Řehoře nebude jednoduchý. „Nejvhodnější kupec by byl Travel Service. Musíme si ale uvědomit, že existuje akcionářská smlouva, a že by to muselo být se souhlasem Korejců,“ řekl ČTK. Korejský dopravce Korean Air je totiž nyní s 44procentním podílem největším akcionářem ČSA.

Travel Service dokončil převzetí akcií ČSA koncem minulého měsíce poté, co využil opci Korean Air pro odkoupení akcií patřících Českému Aeroholdingu. ČSA prodělaly v roce 2013 téměř miliardu korun. Letošní ztrátovou zimní sezonu musel Český Aeroholding sanovat podporou 152 milionů korun. ČSA v letošní letní sezoně počítá s provozem 17 letounů. Hlavní část flotily ČSA tvoří devět letadel Airbus A319, dále provozuje jeden dálkový A330 a sedm vrtulových ATR.

 

Zdroj: ČTK

Český Aeroholding chce prodat akcie ČSA Foto: Lukas Rebec / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.