Černá Hora dnes oficiálně vstoupí do NATO

Černá Hora se dnes slavnostním uložením přístupových dokumentů na americkém ministerstvu zahraničí oficiálně stane 29. členem Severoatlantické aliance (NATO). Ceremonie se zúčastní generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, černohorský premiér Duško Marković a náměstek amerického ministra zahraničí Tom Shannon.

Po Slovinsku a Chorvatsku je Černá Hora třetí někdejší jugoslávskou republikou, která se stává součástí obranné aliance. V budoucnu by se členem měly stát i Makedonie, jejíž přičlenění blokuje nevyřešený spor s Řeckem o název země, a Bosna a Hercegovina. Obě země jsou zařazeny do Akčního plánu členství (MAP), který je předstupněm plného začlenění do NATO.

Proti rozšiřování aliance se dlouhodobě staví Rusko. Kriticky vnímalo hlavně rozšíření aliance v roce 2004, kdy se členem NATO staly také například tři bývalé země Sovětského svazu: Estonsko, Litva a Lotyšsko. Současná ruská vojenská doktrína dokonce považuje rozšiřování NATO za jednu z hlavních hrozeb bezpečnosti Ruska. Podle prezidenta Vladimira Putina dostala Moskva po pádu železné opony slib, že se NATO nebude dále rozšiřovat, který nebyl dodržen. Rusko se stavělo odmítavě i ke vstupu Černé Hory do aliance.

Jedním z klíčových bodů Severoatlantické smlouvy je článek pět, který útok na jednoho člena považuje za útok na celou alianci. NATO vznikla na základě Severoatlantické smlouvy (jejíchž 14 článků platí dodnes). Dokument podepsali 4. dubna 1949 ve Washingtonu ministři zahraničí 12 zemí (USA, Kanady, Belgie, Dánska, Francie, Islandu, Itálie, Lucemburska, Nizozemska, Norska, Portugalska a Británie).

NATO a členské závazky vůči ní se díky novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi v poslední době stávají ožehavým tématem. Trumpovi vadí, že drtivá většina zemí aliance se na společné obraně nepodílejí spravedlivě a nevynakládají na obranu alespoň 2 procenta svého hrubého domácího produktu. Pouze 5 členských států aliance plní tento závazek. Jsou to právě Spojené státy, Estonsko, Řecko, Polsko a Velká Británie Zbytek zaostává.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

 

Černá Hora dnes oficiálně vstoupí do NATO Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Začal boj o osvobození Rakky od IS

    Společnost ·

    Operace s cílem osvobodit město Rakka, které je baštou Islámského státu (IS) v Sýrii, už začala. Turecko o tom informovaly Spojené státy, oznámil dnes turecký premiér …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.