"Ekonom štěstí" Bruno Frey: Pokusy vlád zajistit lidem štěstí končí vždy neúspěchem

Podle švýcarského profesora ekonomie Bruna Freye, který si získal přezdívku „ ekonom štěstí, ”  se vlády   nemají pokoušet přímo zvýšit štěstí lidí, protože takové pokusy v minulosti vždy skončily debaklem. Úkolem státu je pouze vytvářet podmínky pro to, aby lidé byli spokojení - usilovat o demokracii a decentralizaci. O takzvané ekonomii štěstí a Freyově práci ve Studiu Zet mluvil Lukáš Kovanda, hlavní ekonom skupiny Roklen. 

Pane Kovando, proč se profesoru Freyovi říká “ekonom štěstí”?

Bruno Frey je průkopníkem celého ekonomického podoboru, kterému se říká ekonomie štěstí, nebo v angličtině happiness economics. Tata věda snoubí ekonomii s psychologií a zabývá se vztahy bohatství a spokojenosti - do jaké míry nás bohatství činí šťastnými a do jaké míry jsou to jiné záležitosti.

Bruno Frey například vystopoval zajímavost, že na výhru v loterii si velmi rychle zvykneme. Už asi do roka, po té co vyhrajeme závratnou sumu v loterii, nepociťujeme téměř žádnou zvýšenou míru štěstí.

I obyčejné každodenní dojíždění do práce, o kterém si možná intuitivně myslíme, že si na něj rychle zvykáme, v nás i po řadě let stále vyvolává neblahé pocity a kvalitu života a celkovou spokojenost snižuje. Tak funguje lidská mentalita - třeba na dojíždění si vlastně nikdy úplně nezvykneme. A to řada lidí podceňuje. Bruno Frey to dokonce označuje jako “paradox dojíždění.”

 

V království Bhútán, které leží v podhůří Himaláje, se kromě hrubého domácího produktu měří i hrubý produkt štěstí. Co je to za ukazatel a jaký na něj má Frey názor?

Bhútán je proslulý tím, že měří hrubý produkt štěstí už asi od roku 1972. Je to spíše taková pozoruhodnost, nicméně Bruno Frey byl v království Bhútán před dvěma lety jmenován do poradního sboru, který se má zabývat otázkami spokojenosti a lidského štěstí.

Podle Freye je dobré tuto problematiku zkoumat, může se tomu věnovat i vláda. Je ale problematické, když vláda nebo království nebo nějaký státní orgán začne na základě tohoto výzkumu prosazovat nějaké reformy, které mají činit lidi šťastnými. Říká, že role vlády je pouze ve vytváření podmínek pro to, aby lidé mohli být šťastní. To znamená demokratizaci a decentralizaci, ale vlády si nemají za svůj cíl stanovit, že zvýší přímým způsobem spokojenost lidí, protože to končí katastrofami.

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru. Celý jeho záznam si můžete poslechnout výše.

Zdroj: Zet

Bruno Frey - foto Hannes Röst, via Wikimedia Commons

"Ekonom štěstí" Bruno Frey: Pokusy vlád zajistit lidem štěstí končí vždy neúspěchem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Týden vědy a techniky: Přímý kontakt s vědou

    ·

    Letošní Týden vědy a techniky s mottem Dotkni se vědy chystá na 500 akcí v různých koutech České republiky. Festival nabídne přes dvě stovky přednášek, čtyřicet výstav…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.