Češi ohledně tarifů vyvíjí malý tlak na operátory. Ti čekají, kdo udělá první krok

Čtyři roky po mobilní revoluci si někteří Češi začínají klást otázku, zda se jim vyplatí neomezený tarif. Ten v Česku využívá zhruba 60 % uživatelů. Podle průzkumu portálu Ušetřeno.cz ho chce změnit asi 50 % uživatelů. Vadí jim zejména cena. Podle analytika trhu mobilních operátorů Tomáše Tichánka je však tlak na operátory příliš malý. Ti pak čekají, který z nich přistoupí ke změně jako první.

Před čtyřmi lety přistoupila společnost O2 k revolučnímu kroku, když rapidně snížila cenu neomezených tarifů na 749 Kč. Ke stejnému kroku se nedlouho poté přidala i konkurence. Výsledkem je jednotná cena za neomezené tarify, který v současnosti využívá až 60 procent uživatelů mobilních telefonů.

Tehdy se jednalo o výhodný krok, Češi jsou podle Tichánka velmi orientováni na cenu a tudíž je správné využívání tarifů moc nezajímá. „Z mého pohledu ještě český uživatel není zběhlý v používání mobilních dat, jako je tomu například v zahraničí a tím pádem více srovnává cenu. Zahraniční uživatelé spíše staví tarify na míru podle objemu služeb, které využívají, ať je to z pohledu dat, volání nebo volných sms,“ řekl na rádiu Zet.

Na druhou stranu začíná být cena dvousečná zbraň. Vhledem k tomu, že řada Čechů přichází na to, že tarify tuzemských operátorů jsou jedny z nejdražších v Evropské unii. Podle průzkumu spotřebitelská organizace Telefonující.cz zaplatí pracující s vyšší spotřebou dat až 79 % více peněz, než je průměr EU. Podle Tichánka si Češi sice stěžují na vysoké ceny, moc s tím ale nedělají. „V případě, že by stoupl tlak, určitě bude potřeba něco s cenou dělat,“ řekl.

Operátoři se nyní nachází v šedé zóně. Přispívá k tomu nejen nedostatečný tlak ze strany zákazníků, ale také určitý status quo mezi samotnými operátory. „My jsme očekávali, že po čtyřech letech v tomto roce dojde k velké mobilní revoluci. Napovídalo tomu i to, že T-Mobile svolal poměrně velkou tiskovou konferenci, nicméně k žádné velké mobilní revoluci nedošlo. Došlo pouze k navýšení objemu dat. Spíše tedy vyčkávají na to, kdo udělá první krok,“ řekl Tichánek.

 

 

Celý rozhovor s analytikem trhu mobilních operátorů Tomášem Tichánkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Češi ohledně tarifů vyvíjí malý tlak na operátory. Ti čekají, kdo udělá první krok Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Brexit může poškodit rating Evropské unie

    Byznys ·

    Jestliže Velká Británie v jednáních o podmínkách svého vystoupení z Evropské unie odmítne požadavky unie na vyplacení rozpočtových závazků, tak může dojít k poškození …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.