Češi ještě nepřišli na chuť investičnímu alkoholu. Chybí tu osvěta

Češi zatím nepřišli na chuť investicím do alkoholu. Ve světě jsou přitom aukční láhve whisky nebo ginu už zaběhnutou alternativní investicí. Podle investora Michala Trettera v České republice zejména chybí osvěta. Obchod s alkoholem je „citlivější záležitostí “ a investor se tomu musí věnovat znalostně.

Investice do whisky může být sázka na jasný zisk, a to docela značný. V roce 2015 se investicí do whisky dalo vydělat přibližně 14 procent. Proč si tedy v Česku tato alternativa nenašla moc příznivců a zůstává to koníčkem pro opravdové znalce? Podle Michala Trettera zde chybí osvěta, která je v tomto směru klíčová. „Důvodem je malá osvěta, malá a slabá nabídka investičního alkoholu. Také je málo distribučních firem, které by se zaobíraly tímto segmentem alkoholu a je malá skupina lidí, která by tvořila osvětu,“ uvedl na rádiu Zet.

Dalším důvodem může být i fakt, že jakkoliv jsou investice do tvrdého alkoholu výnosné, jsou i značně nákladné. Od roku 2014 existuje například specializovaný investiční fond Platinum Whisky Investment Fund, který může pomoci i investorům, kteří nepatří mezi největší znalce. Minimální částka, který do něj lze investovat, je 250 tisíc dolarů.

Ve světě je investování do alkoholu zaběhlou záležitostí. „Alkohol se řadí standardně mezi sekundární komodity a je účastníkem dražeb stejně jako obrazy a jiné umění,“ uvedl Tretter. 

Dlouhodobé i krátkodobé investice

Vedle výhody vysoké ziskovosti, kdy vám čtyřicetiletá whisky může za deset let přinést až 265% výnos, se whisky nebo gin dá velice dobře skladovat. Na rozdíl od vína nebo šampaňského nemá například tak vysoké nároky na servis. Největší nevýhodou je podle Trettera naopak neznalost. „Špatně svěřená investice někomu, kdo tomu nerozumí a obratnost v obchodování. Obchod s alkoholem je trochu citlivější záležitostí. Pokud se tomu chce člověk věnovat, musí se tomu věnovat znalostně a pak samozřejmě obchodně,“ uvedl.

Alkohol je podle Trettera navíc investicí dlouhodobou i krátkodobou. Investor může nakoupit alkohol, u kterého čeká několik let, než se jeho investice zhodnotí. Nejvýhodnější jsou například whisky ze zkrachovalých nebo zaniklých destilérek. „Jsou na trhu i láhve, které se řadí do cenového kategorie kolem statisíců korun. Je to věc, která se znenadání objeví, vy o ní musíte mít přehled, být na to připraven. Nejlepší investicí je ji pak koupit a během několika málo měsíců ji prodat,“ řekl Tretter.

 

 

Celý rozhovor s investorem Michalem Tretterem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Češi ještě nepřišli na chuť investičnímu alkoholu. Chybí tu osvěta Foto: Sergiy Palamarchuk / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hodnota bitcoinu je poprvé nad cenou zlata

    Byznys ·

    Hodnota kybernetické měny bitcoin poprvé překonala cenu jedné unce zlata. Na konci čtvrtečního obchodování se jeden bitcoin prodával za 1268 dolarů, zatímco zlato stál…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.