Egyptský prezident nezasáhne do soudu s novináři z televize Al-Džazíra

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes řekl, že se nebude vměšovat do soudních záležitostí. Reagoval tím na pondělní rozsudek nad novináři katarské televize Al-Džazíra, který vyvolal ve světě svou přísností pobouření. Proti rozsudku protestovalo dnes v Londýně několik set novinářů.

„Nebudeme se vměšovat do soudních záležitostí, jelikož egyptská justice je nezávislá a vysoce ceněná,“ řekl Sísí. Vyzval také občany, aby přestali verdikt komentovat. „Přejeme-li si, abychom měli výkonné státní instituce, musíme přijmout soudní rozhodnutí, a ne je komentovat, když jim ostatní nerozumí,“ prohlásil prezident.

Ústava mu dává právo odsouzené omilostnit nebo tresty zmírnit. Nemůže to ale učinit, dokud neskončí odvolací řízení.

Soud v pondělí vyměřil sedmi až desetileté tresty novinářům za podporu islamistů z Muslimského bratrstva, které je nyní v zemi řazeno k teroristickým organizacím. V procesu šlo o 20 lidí, ale největší pozornost se soustředila na australského reportéra Petera Grestea, šéfa káhirské redakce Al-Džazíry Mohameda Fadela Fahmyho, který má egyptské i kanadské občanství, a na egyptského produkčního Báhira Muhammada. Dostali všichni sedmiletý trest a Báhir Muhammad navíc tři roky za držení munice. Vinu popírají a budou se odvolávat. Rozsudek ale kritizovali právníci, mnozí státníci i vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.

K protestu proti rozsudku se dnes v Londýně sešlo několik set novinářů z BBC a dalších sdělovacích prostředků. Přesně 24 hodin po vynesení rozsudku - v 10:41 SELČ - drželi za odsouzené minutu ticha. Šéf zpravodajství BBC James Harding řekl, že by profesní kolegové na celém světě měli být solidární s těmi, kteří byli odsouzeni za to, že dělali svou práci. Sdělil také, že žurnalisté pošlou dopis Sísímu s prosbou, aby se do procesu vložil.

Australská ministryně zahraničí Julie Bishopová sdělila BBC, že začne vyjednávat s egyptskou vládou, aby dosáhla propuštění Grestea. Jeho otec řekl, že je rodina rozsudkem zničená a šokovaná. Příbuzní doufali v osvobozující verdikt.

Egyptská zpravodajka BBC upozornila, že ačkoli ve světě případ vyvolává kritiku, v Egyptě se o něm informuje v jiném smyslu. Al-Džazíra nesmí na území pracovat, protože egyptská vláda ji považuje za neobjektivní. V loňském konfliktu kolem Muslimského bratrstva a svržení prezidenta Muhammada Mursího, který byl za bratrstvo zvolen, prý stranila islamistům. Z širšího hlediska případ dokládá napětí mezi Egyptem a Katarem, jehož vláda se staví za muslimské bratry.

Zdroj: ČTK

Egyptský prezident nezasáhne do soudu s novináři z televize Al-Džazíra Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Sýrie odevzdala své zásoby chemických zbraní

    Společnost ·

    Sýrie odevzdala poslední zásoby chemických zbraní, jejichž existenci přiznala mezinárodnímu společenství. Oznámila to dnes Organizace pro zákaz chemických zbraní OPCW,…

  2. Česká pošta zvažuje, že se stane bankou

    Byznys ·

    Česká pošta zvažuje, že požádá o vlastní licenci k poskytování bankovních služeb. V roce 2017 jí vyprší partnerská smlouva s ČSOB, která na poštách nabízí služby p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.