Řecko zvýšilo daň z nemovitosti, chce vybrat čtyři miliardy eur

Řečtí vlastníci nemovitostí zaplatí v příštím roce na daních osmkrát více, než museli státu odevzdat v roce 2009. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu, který nyní projednává parlament. Řecké úřady odhadují, že by mohly na všech daních z nemovitostí vybrat příští rok 3,93 miliardy eur (107,3 miliardy Kč).

Kvůli ekonomické krizi přistoupily Atény na řadu úsporných opatření, mezi které patří právě i zvyšování daní. Zároveň byla zavedena takzvaná daň z luxusu, kterou mají odvádět bohatí Řekové, kteří vlastní vrtulníky, jachty, letadla či luxusní vozy. Daňový výměr jim byl rozeslán právě tento týden.

Řecké úřady odhadují, že by mohly na všech daních souvisejících s nemovitostmi vybrat příští rok 3,93 miliardy eur (107,3 miliardy Kč). Přitom v roce 2009 to bylo 526 milionů eur (14,4 miliardy Kč) a o rok později se vybralo jen 487 milionů eur (13,3 miliardy Kč). V následujících letech nicméně začaly daně výrazně růst a loni vlastníci nemovitostí odevzdali již 2,85 miliardy eur (77,9 miliardy Kč).

Daň z luxusu byla poprvé zavedena v roce 2011, kdy byla pouze jednorázová. Nyní ale půjde již o pravidelný každoroční odvod a majitelé luxusního vybavení teď musí zaplatit i za roky 2012 a 2013. Úřady počítají s tím, že na dani vyberou 130 milionů eur (3,6 miliardy Kč). Daňový výměr byl rozeslán asi čtvrt milionu řeckých občanů. Na zaplacení daně mají čas do konce ledna.

Zdroj: ČTK

Řecko zvýšilo daň z nemovitosti, chce vybrat čtyři miliardy eur Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sněmovna obnovila činnost, poslanci složili slib

    Společnost ·

    Sněmovna dnes po třech měsících znovu obnovila svou činnost na ustavující schůzi. Poslanci složili ústavou předepsaný slib, čímž se ujali svého mandátu. Skončil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.