Řecko získalo prodejem dluhopisů 1,5 miliardy eur, zhruba o miliardu méně, než předpokládalo

Řecko vydělalo na prodeji nových tříletých dluhopisů 1,5 miliardy eur, což v přepočtu činí zhruba 41 miliard korun. Jedná se o další emisi vládních dluhopisů poté, co se země v dubnu po čtyřech letech nepřítomnosti úspěšně vrátila na dluhopisové trhy. Vláda ovšem očekávala výnos z dnešní emise ve výši 2,5 až tří miliard eur.

Poptávka po cenných papírech byla ale podle agentury Reuters ohrožena obavami o finanční zdraví zakladatelů největší portugalské banky Banco Espírito Santo (BES), jejíž akcie se dnes propadly zhruba o 17%.

Investoři podali na nový dluhopis objednávky v sumě tři miliardy eur. Atény původně očekávaly, že z dnešní emise dluhopisů získají 2,5 až tři miliardy eur.

Návrat na dluhopisové trhy je důležitým milníkem na cestě Řecka z dluhové krize. Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkové hodnotě 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč).

V dubnu získala řecká vláda tři miliardy eur (82 miliard Kč) prodejem pětiletých dluhopisů s úrokem 4,75 procenta. Poptávka tehdy několikanásobně překonala nabídku.

Zdroj: ČTK

Řecko získalo prodejem dluhopisů 1,5 miliardy eur, zhruba o miliardu méně, než předpokládalo Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.