Řecko se v čele EU chce zaměřit na boj s nezaměstnaností

Prioritami nynějšího řeckého předsednictví Evropské unii budou podpora hospodářského růstu, prohlubování vnitřního trhu unie či boj proti vysoké nezaměstnanosti zejména mladých a nelegální migraci do EU. Na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku to prohlásil řecký premiér Antonis Samaras. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso věří, že řecké vedení unie bude úspěšné, a vyjádřil podporu jeho prioritám.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso věří, že řecké vedení unie bude úspěšné, a vyjádřil podporu jeho prioritám.

Podle Samarase EU potřebuje být stabilní a konkurenceschopná, aby mohla hospodářsky růst. Řecké předsednictví chce proto přispět i ke stabilizaci a větší konkurenceschopnosti v unii. Za jeden z jejích nejtíživějších problémů nicméně označil obrovské množství mladých lidí bez práce, které trápí i samotné Řecko. "Nezaměstnanost podkopová soudržnost společnosti i celé Evropy," varoval. EU podle něj musí zabránit tomu, aby vysoká nezaměstnanost mladých znovu rostla.

Řecké předsednictví se podle Samarase chce věnovat také problematice přílivu nelegálních utečenců zejména z Afriky a Asie. Řecký premiér soudí, že je potřeba více rozložit zátěž tohoto přistěhovalectví mezi členské státy a zaměřit se na podporu zemí, odkud tyto migranti do Evropy míří. Za nutné považuje také důsledněji potírat převáděčské skupiny.

"Potřebujeme Evropu růstu, stability a důvěry," zdůraznil Samaras, jehož země vede EU od ledna po následujících šest měsíců. Během svého předsednictví se chce rovněž soustředit na přibližování zemí západního Balkánu k EU, na oblast energetiky a námořní dopravy.

Barroso priority řeckého předsednictví uvítal. Za cíl číslo jedna označil obnovení zaměstnanosti především mladé generace. "Nesmíme o ni přijít," prohlásil. "Věřím, že to bude úspěch," dodal předseda EK na adresu předsednictví Řecka, které posledních šest let bojuje s recesí a vážnou dluhovou krizí. Kvůli tomu se ozývaly skeptické hlasy, zda Atény řízení unie zvládnou.

Zdroj: ČTK

Řecko se v čele EU chce zaměřit na boj s nezaměstnaností Foto: CTK.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.