Řecko se připravuje na jednání s věřiteli a oznámí otevření burzy

Řecko dnes připravuje poslední kroky k úternímu zahájení jednání s mezinárodními věřiteli. Řecká vláda také dnes rozhodne, kdy se znovu otevře aténská burza. Akciový trh vláda uzavřela 29. června aby zabránila kolapsu finančního systému.

Od úterka, podle některých zdrojů už dnes, mají začít jednat s řeckými představiteli o novém záchranném programu expertní týmy „trojky“ věřitelů. Vedoucí misí EU, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu přiletí do Řecka v dalších dnech, nejpozději ve čtvrtek.

Jednání měla původně začít minulý týden v pátek, ale byla opakovaně z nejasných důvodů odložena.

Řecko se nedávno dohodlo s eurozónou na zahájení rozhovorů o třetím záchranném programu v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč) v případě, že budou schváleny požadované reformy. V noci na čtvrtek pak řecký parlament odhlasoval druhý balík reformních opatření, čímž se cesta k vyjednávání s věřiteli otevřela. Rozhovory by měly být ukončeny do 20. srpna, kdy musí Řecko splatit dluh téměř 3,5 miliardy eur Evropské centrální bance.

Řecký akciový trh zůstane v pondělí uzavřený, ale mohl by se otevřít v úterý, sdělila v neděli mluvčí aténské burzy. Řecká vláda burzu uzavřela, aby zabránila kolapsu finančního systému. Spolu s burzou zavřela vláda koncem června i banky, ale ty už od 20. července znovu fungují.

 

Zdroj: ČTK

 

Řecko se připravuje na jednání s věřiteli a oznámí otevření burzy Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.