Řecké parlamentní volby vyhrála podle prvních odhadů SYRIZA

Podle prvních odhadů zvítězila v předčasných parlamentních volbách v Řecku levicová opoziční strana SYRIZA. Za ní se pravděpodobně umístí strana Nová demokracie současného premiéra Antonise Samarase. Z odhadů zveřejněných těsně po uzavření volebních místností zatím není jasné, zda bude předseda strany SYRIZA Alexis Tsipras moci sestavit jednobarevnou vládu. Předběžné výsledky mají být známy kolem 20:30 středoevropského času. 

SYRIZA se staví proti úsporné politice pravicové vlády a slibuje vyjednat lepší podmínky pro splácení řeckého dluhu. Předvolebním průzkumům tato politická formace dominovala už několik týdnů.

Vítěz voleb dostane podle řeckého volebního systému bonus 50 křesel. SYRIZA by tak mohla obsadit mezi 146 a 158 křesly, Nová demokracie by mohla získat 65 až 75 křesel. K získání absolutní většiny je v 300členném parlamentu potřeba 151 poslanců.

 

Zdroj: ČTK

Řecké parlamentní volby vyhrála podle prvních odhadů SYRIZA Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.