Dárci krve se mohou dočkat vyššího daňového zvýhodnění

Dárci krve a kostní dřeně se zřejmě dočkají vyššího daňového zvýhodnění. Sněmovna ve středu schválila návrh poslanců TOP 09 a Starostů, aby si bezúplatní dárci mohli snížit daňový základ za jeden odběr krve až o 3000 korun místo nynějších 2000 korun. Dárci kostní dřeně by si mohli nově odečíst 20.000 korun. Novelu zákona o daních z příjmů nyní dostane k posouzení Senát.

Jde už o druhý pokus skupiny poslanců toto zvýhodnění prosadit. Předchozí pokus předkladatelé v březnu stáhli. Důvodem bylo to, že ministr financí Andrej Babiš (ANO) k němu chtěl předložit pozměňovací návrh na zdanění výnosů z některých korunových dluhopisů. Poslankyně Věra Kovářová (STAN, za TOP 09) tehdy uvedla, že nechce dopustit, aby se kvůli novele strhla ostrá politická mela plná faulů a osobních útoků.

Poslanci argumentují tím, že dvoutisícová částka za odběr krve pochází z roku 1996, kdy byla průměrná mzda 9825 korun. Nyní už podle nich nepůsobí motivačně. „Cílem našeho návrhu je pomoci lidem, kteří druhým lidem darují to nejcennější: krev nebo kostní dřeň,“ řekla poslankyně Kovářová.

Vláda nynější návrh před měsícem jednomyslně podpořila. Ve Sněmovně pro něj hlasovalo 104 ze 105 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo.

 

 

Zdroj: ČTK

Dárci krve se mohou dočkat vyššího daňového zvýhodnění Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Trumpa čeká první setkání s představiteli EU

  Společnost ·

  Vedle summitu Severoatlantické aliance (NATO) dnes v Bruselu proběhne krátké setkání nového amerického prezidenta Donalda Trumpa s vrcholnými představiteli Evropské un…

 2. Zetor loni vyrobil nejméně traktorů od roku 2010

  Byznys ·

  Traktorový trh se potýká s krizí. Důkazem jsou i výsledky brněnské společnosti Zetor tractors. Ta loni vyrobila 3144 traktorů, což znamená meziroční pokles zhruba o 60…

 3. Ještě potrvá, než Tesla vstoupí na indický trh

  Byznys ·

  Indický trh láká nejen internetové společnosti a sociální sítě, ale i automobilový průmysl. Důkazem může být i česká automobilka Škoda Auto, která bude spolupracovat s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.