Dow Jonesův index se poprvé přehoupl přes hranici 25 000 bodů

Americký Dow Jonesův index se ve čtvrtek poprvé dostal přes hranici 25 tisíců bodů. Trvalo mu přitom méně než rok, než přidal 5000 bodů. Jde přitom o nejrychlejší růst od jeho vzniku v květnu 1896. Index měří výkon akcií třiceti předních amerických společností. Během čtvrtečního dne přidal 0,61 procenta a obchodování zakončil na hodnotě 25.075,13 bodu. Na devizových trzích se i nadále propadal dolar.

Rekordy zaznamenaly i další hlavní indexy, širší S&P 500 přidal 0,40 procenta na 2723,99 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite pak zpevnil o 0,18 procenta na 7077,91 bodu. K růstu přispívají solidní výsledky amerických firem, daňová reforma prezidenta Donalda Trumpa, ale i příznivý růst globální ekonomiky.

Trh ve čtvrtek podpořily příznivé údaje o vývoji zpracovatelského průmyslu i služeb v největších ekonomikách světa, stejně jako statistika o prosincové tvorbě pracovních míst v americkém soukromém sektoru.

Dobře si ve čtvrtek vedly například akcie společnost Apple, které vzrostly o 0,5 procenta. Díky pokračujícímu růstu cen ropy se dařilo také akciím energetického sektoru, které vloni v růstu zaostávaly. Index S&P energetického sektoru si ve čtvrtek připsal kolem 0,5 procenta a za tento týden již vzrostl asi o 3,8 procenta.

Index S&P 500 nejvíce podpořily akcie finančních institucí. Akcie Wells Fargo a JPMorgan Chase & Co stouply o 1,25 procenta, respektive 1,43 procenta, akcie Goldman Sachs pak o 1,4 procenta.

Dolar ve čtvrtek proti většině měn oslaboval, nepomohla mu ani příznivá statistika z americké ekonomiky. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 21:45 ztrácel 0,3 procenta a pohyboval se na úrovni 91,9 bodu.

Euro k dolaru přidávalo 0,4 procenta na 1,2067 dolarů a je nejsilnější za tři roky. Britská libra si připisovala téměř 0,3 procenta na 1,3552 dolarů. Dolar nicméně zpevňuje k japonskému jenu, což podle analytiků souvisí se zájmem o rizikovější aktiva. V uvedenou dobu přidával asi 0,2 procenta na 112,74 JPY.

 

 

Zdroj: ČTK

Dow Jonesův index se poprvé přehoupl přes hranici 25 000 bodů Foto: Luca / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Poprvé od roku 2009 klesl v USA prodej vozů

  Byznys ·

  Ve Spojených státech loni poprvé od roku 2009 klesl prodej automobilů. Došlo tak ke konci nebývalo dlouhého období růstu. Celkový prodej se snížil o 1,8 procenta na 17…

 2. Daňová reforma podpoří podle Fedu ekonomiku USA

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) doufá v to, že nedávno schválená daňová reforma podpoří tamní ekonomiku. Její představitelé ale nejsou jednotní v tom, jak rychle bude v…

 3. Státní dluh loni vzrostl na 1,62 bilionu korun

  Byznys ·

  Státní dluh loni vzrostl o 11,3 miliardy korun na 1,62 bilionu korun. V rámci středeční tiskové konference to uvedli zástupci ministerstva financí. Na každého Čecha ta…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.