Dolejší: ČSSD by měla jít ve šlépějích ODS a zvolit za předsedu zcela novou tvář

Sociální demokracie zažívá po loňském propadáku z říjnových parlamentních voleb ohromnou krizi. Uvnitř je strana rozštěpená na několik křídel a je otázkou, koho si zvolí v rámci sjezdu, k němuž dojde příští víkend za svého předsedu. Reportér portálu Seznam Zprávy Václav Dolejší říká, že by se ČSSD měla inspirovat ODS a zvolit za svého šéfa úplně novou tvář. Tato slova se ale pravděpodobně nenaplní. Hlavními kandidáty jsou totiž místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, bývalý ministr vnitra Milan Chovanec a exšéf Jihočeského kraje Jiří Zimola. 

Problémem je skutečnost, že souboj těchto třech dříve zmíněných jmen představuje pokračování vnitrostranických šarvátek ČSSD. Celou situaci podle Dolejšího ještě ke všemu ovlivňují dva politici, kteří se sociální demokracií nemají co do činění. Konkrétně pak jde o premiéra v demisi Andreje Babiše a prezidenta České republiky Miloše Zemana.

Babiš hraje o to, aby mu ČSSD pomohla se sestavením nové vlády. Do médii tak vysílá signály o tom, že by rád viděl, kdyby se šéfem ČSSD stal Jan Hamáček. Tomu tato slova ale uvnitř strany moc nepomáhají. Pak tu máme Milana Chovance, kterého zase podporuje současný prezident Miloš Zeman. Jak je vidno, tak jde o oboustrannou podporu.  

„Chovanec stál s prezidentem při vyhlašování výsledků prezidentských voleb a zřejmě ho Miloš Zeman a jeho okolí velmi podporuje. Kdyby byl Milan Chovanec zvolen, tak by si tím vlastně Miloš Zeman vzal zpátky ČSSD a ta by se určitě k němu nějak přimkla. Dokonce bych si tipl, že by se Miloš Zeman stal jejím čestným předsedou,“ řekl Dolejší na rádiu Zet. 

Dolejší říká, že vítězství na svoji stranu pravděpodobně přetaví Hamáček nebo Chovanec. Rozhodujícím faktorem pak bude skutečnost, koho podpoří dříve zmiňovaný „rebel“ Jiří Zimola. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky s reportérem portálu Seznam Zprávy Václavem Dolejším. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet 

Dolejší: ČSSD by měla jít ve šlépějích ODS a zvolit za předsedu zcela novou tvář Foto: ČTK/Krumphanzl Michal: Jan Hamáček a Milan Chovanec

reklama

Další články

  1. ČNB zvýšila úrokovou sazbu na 0,75 procenta

    Byznys ·

    Bankovní rada České národní banky se ve čtvrtek rozhodla zvýšit úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, vzrostla o 0,25 proce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.