Díky nepokojům v Íránu a příznivým datům stoupá cena ropy

Ceny ropy ve středu i nadále stoupají. Dostaly se na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2015. Hlavním důvodem jsou nepokoje v Íránu a také příznivá data o vývoji ekonomiky Spojených států a Německa. Krátce před 19:00 severomořská ropa Brent přidávala 1,5 procenta na 67,60 dolarů za barel, zatímco americká lehká ropa WTI měla k dobru zhruba 1,8 procenta na 61,45 dolarů.

V Íránu se od poloviny minulého týdne konají protivládní demonstrace, při kterých lidé protestují proti špatnému stavu ekonomiky, zdražování potravin i proti vedení země. Podle obchodníků je dění v Íránu sice na trhu rozhodujícím faktorem.

Ve středu se do růstu cen promítla řada příznivých ekonomických dat. Například rekordně nízká míra nezaměstnanosti v Německu na úrovni 5,5 procenta a růst zpracovatelského sektoru v USA, který je nejrychlejší za 13 let.

Někteří analytici ale poznamenávají, že k růstu cen hodně přispěly i výpadky dodávek v Severním moři a v Libyi. Protesty v Íránu také, ale ty dosud neměly na produkci žádný dopad. Ceny ropy by tak podle některých analytiků mohly v nejbližší době klesnout, zvláště v situaci, kdy těžba v USA dál stoupá.

 

 

Zdroj: ČTK

Díky nepokojům v Íránu a příznivým datům stoupá cena ropy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Státní dluh loni vzrostl na 1,62 bilionu korun

    Byznys ·

    Státní dluh loni vzrostl o 11,3 miliardy korun na 1,62 bilionu korun. V rámci středeční tiskové konference to uvedli zástupci ministerstva financí. Na každého Čecha ta…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.