Dienstbier: „Pro samostatný zákon o ochraně whistleblowerů jsme nenašli dostatek argumentů“

Vláda schválila návrh na ochranu oznamovatelů korupce. Zákaz postihu takzvaných whistleblowerů bude zakotven ve stávajících zákonných normách, nebude se jednat o samostatný zákon. Pro ten nenašel předkladatel schváleného návrhu ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier dostatek argumentů, jak řekl na rádiu Zet. Proti schválené variantě se pak ohradil ministr financí Andrej Babiš, kterému vadí, že ochrana je až následná.

Vláda na začátku týdne souhlasila s variantou, kterou preferoval ministr Dienstbier, tedy novelizaci stávajících předpisů. Bude se jednat například o úpravu zákonu o státní službě nebo zákonů, které upravují služební poměr v ozbrojených sborech. „Tam kde chybí, by se výslovně upravil zákaz postihu pro whistleblowery a zároveň by se upravil procesní postup,“ popsal úpravu zákonů ministr pro lidská práva. Dienstbier v této variantě vidí zlepšení postavení oznamovatele protiprávního jednání. Uvedl totiž, že skutkové okolnosti sice musí prokazovat zaměstnanec, ale nediskriminační motivaci v jednání, musí prokazovat zaměstnavatel.

Návrh Dienstbiera v Poslanecké sněmovně kritizoval ministr financí Babiš. Podle něj návrh nepřináší oznamovatelům reálnou ochranu, protože jí musejí domáhat až u soudu, a také neřeší výpadek příjmu a nemajetkovou újmu oznamovatele. „Otázka je, jak by ti, kteří tvrdí, že má být ochrana předchozí, chtěli tuto ochranu zajistit. Zatím nebyl předložen žádný smysluplný návrh, který by měl hlavu a patu a reálné postavení oznamovatelů zlepšoval. Je to poněkud jalová kritika, která nenabízí vlastní funkční řešení,“ reagoval Dienstbier na rádiu Zet na Babišovu kritiku.

Dienstbierův návrh na ochranu oznamovatelů se nelíbí ani Hospodářské komoře ČR, která jej označila za nadbytečný. Za dostačující pokládá efektivní a důsledné dodržování současných pravidel, tedy trestní řád a zákoník práce. „To by samozřejmě stačilo. Kdyby všichni dodržovali platné předpisy, tak bychom žádnou právní úpravu přijímat nemuseli,“ řekl k těmto výhradám Dienstbier.

„Jde o to, že z jedné strany chtějí někteří maximum, tedy samostatný zákon, aniž by definovali přesně jeho funkční obsah. Z druhé strany je ten druhý krajní názor nedělat nic. My jdeme jakousi střední cestou. Chceme zlepšit právní postavení oznamovatelů, ale zatím jsme nenašli dostatek argumentů pro samostatný zákon,“ dodal ministr.

 

 

Celý rozhovor s ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Dienstbier: „Pro samostatný zákon o ochraně whistleblowerů jsme nenašli dostatek argumentů“ Foto: ČTK/Deml Ondřej

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.