„Debata o rizicích umělé inteligence je velmi důležitá,“ říká zakladatel Slevomatu Tomáš Čupr

Běžná domácnost může za 20 let zahrnovat samoobslužnou chladničku, která dokáže přes internet nakoupit podle zvyklostí a potřeb uživatele. Standardní výbavou může být také elektromobil vozící zboží až domů k rukám robotického pomocníka. Právě tak vidí budoucnost nakupování zakladatel společností Slevomat, DameJidlo.cz a Rohlik.cz Tomáš Čupr. Podle něj je ale zároveň nutné rozvíjet diskuzi o tom, jak chce lidská společnost svůj budoucí svět utvářet.

„Nechci aby to vyznělo tak, že věřím tomu, že nás za chvíli postřílí roboti. Je to o tom, že stejně jako se vede debata, zda je správné, že má člověk všechna data na internetu, že v zásadě digitální terorismus je velké riziko, tak je to zase jen o debatě. Třeba si řekneme, že to riziko je přijatelné, protože nám to dává i nějaké benefity,“ řekl Čupr na rádiu Zet. Podle něj nám právě sběr dat umožňuje například personalizovat nebo automatizovat služby. Neměli bychom ale tyto inovace jen slepě přijímat, ale je nutné o nich diskutovat. „Nemyslím, že je to o strachu. Myslím, že je to o diskuzi, jak chceme svět vlastně utvářet.“ 

Podle Čupra by už za 20 let mohla společnost chtít, aby moderní domácnost vypadala tak, že samoobslužná lednice objedná zboží, které vyzvedne samořídící auto a do domu ho donese robotický pomocník. „Je to nová doba, která tu dosud nebyla. Zatím jsme si všechno, co se tady stalo, museli udělat vlastníma rukama. Možná, že ta doba už pomalu odeznívá,“ řekl Čupr.

V souvislosti s inovacemi a pronikáním různých druhů elektroniky do každodenního života se často mluví také o takzvaných blackoutech. Jde o rozsáhlé výpadky elektrické energie, na které začíná být lidstvo čím dál více závislé. Zakladatel Slevomatu se ale tohoto rizika nebojí. „Riziko blackoutu existuje jen v případě, že nebudeme nic dělat. To se ale neděje. Existuje debata o tom, jak používat obnovitelné zdroje, kolik jich má být a jaké to jsou. Inovace v této sféře probíhají,“ řekl Čupr.

 

Celý rozhovor s Tomášem Čuprem o budoucnosti domácností, ale také o rizicích, která může lidstvu přinést přílišná závislost na moderních technologiích, si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

„Debata o rizicích umělé inteligence je velmi důležitá,“ říká zakladatel Slevomatu Tomáš Čupr Foto: T. ČUPR; Zdroj: ČTK/Doležal Michal

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.