„Daňové ráje vznikají proto, že existují daňová pekla,“ říká Josef Tětek

V souvislosti s kauzou takzvaných Panama Papers, která poukázala na peníze uložené na offshorových účtech desítek světových byznysmenů a politiků, se volá po zrušení daňových rájů. Místopředseda Ludwig von Mises institutu Josef Tětek tento názor nesdílí. V pořadu Tržní okénko sdělil, že takto ukryté peníze podnikatelů mohou být skrze investice utraceny efektivněji, než jak by je utratil stát.

„Daňové ráje vznikají z jednoho prostého důvodu a to z toho, že existují daňová pekla, kdy stát sebere pracujícím lidem až přes 50 procent jejich vytvořené hodnoty,“ řekl hned na úvod Tětek. I když takto vysoké daně Česká republika nemá, je i ona podle něj daňovým peklem. Zároveň připomíná princip Lafferovy křivky. „To, že je nějaká daňová sazba vyšší neznamená, že se vybere více. Často to platí naopak. Čím menší je daňová sazba, tím více zahraničního kapitálu může přilákat, a tím menší mají daňové subjekty motivaci se daním vyhýbat,“ řekl Tětek hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi.

Zákaz daňových rájů podle něj není na místě. Jedná se totiž o suverénní státy, jejichž daňové zákony jsou součástí jejich vnitřní politiky. „Jakým právem jim můžeme zakazovat vykonávat tu svoji vnitřní politiku,“ poznamenal Tětek.

Peníze, které má podnikatel uložené v daňovém ráji pak mohou být podle něj paradoxně užitečnější a efektivněji využité v jeho mateřském státě. „Peníze, které jsou takto ukryty před rukou berního úředníka, neleží čistě na účtech. Já myslím, že pokud si nějaký podnikatel například z České republiky takto ukrývá peníze a dále podniká v České republice, tak peníze nadále investuje, používá je na spotřebu. Kdyby veškerý objem těchto peněz měl stát, tak by je patrně utrácel méně efektivně,“ uvedl Tětek.

Kovanda například poznamenal, že by to nemuselo platit pro velké firmy a korporace, které například rozvozem svého zboží značně používají infrastrukturu v zemi, která je právě placena z daní. K tomu ale Tětek řekl, že „z každého prodaného produktu v rámci určité země jsou odváděny spotřební daně, ekologické, likvidační daně. I zaměstnanci těchto společností, odvádějí daně z příjmu a jiné odvody. Je otázka, jestli člověk, který vydělává 100 milionů korun spotřebovává silnice v o tolik větší míře než člověk, který vydělává 100 tisíc korun. Platba za tyto statky formou procentuální srážky z daně není úplně spravedlivá.“ 

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byla hostem Lukáše Kovandy místopředseda Ludwig von Mises institutu Josef Tětek, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Daňové ráje vznikají proto, že existují daňová pekla,“ říká Josef Tětek Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.