Dalík si odsedí pět let ve vězení, jde o adekvátní trest?

Lobbista Marek Dalík si odsedí pět let vězení za podvod při jednáních o nákupu obrněných aut Pandur pro českou armádu. Svůj verdikt ve středu vyřkl pražský vrchní soud, který se podruhé případem zabýval. Původně uložil Dalíkovi čtyři roky vězení. Dalíkovi nepomohla ani změna výpovědi, v níž poprvé připustil, že se na inkriminované schůzce se zbrojaři jednalo i o penězích. Podle Dalíka částku zmínil slovenský lobbista Miroslav Výboh, jehož společnost měla v kontraktu nahradit firmu zbrojaře Pavla Musely. Dalík si pak sliboval provize z toho, že bude v novém kontraktu pro Výboha zajišťovat PR služby.

Dalík, který patřil mezi nejbližší spolupracovníky expremiéra Mirka Topolánka (ODS), si podle trestního spisu řekl v listopadu 2007 na neformální schůzce v pražské restauraci o peníze za to, že ČR bude pokračovat v nákupu pandurů. Po zástupci firmy Steyr, která obrněné vozy dodávala, podle obžaloby požadoval půl miliardy korun. Předstíral, že má vliv na zakázku a také blízký vztah k představitelům české vlády, takže může ovlivnit jejich rozhodování.

Soud opět poslal Dalíka do vězení za to, že podváděl, když se ze zbrojařů pokusil vylákat peníze a uvedl je v omyl tím, že předstíral svůj vliv na členy vlády. Změnil tak původní právní kvalifikaci, podle které byl potrestán za to, že na schůzku šel pro úplatek určený pro někoho z vlády. Soud to označil za hypotézu, kterou nepodporují žádné důkazy.

Soud se v úterý musel zabývat kauzou podruhé, protože Nejvyšší soud původní čtyřletý trest zrušil a nařídil, aby se soud lépe zabýval zejména právní kvalifikací, která by měla být pro Dalíka příznivější. Soud se přiklonil k tomu, že příznivější variantou pro Dalíka je odsouzení podle nového trestního zákoníku, u něhož mu hrozila sazba pět až deset let vězení. Za hlavní důkazy proti Dalíkovi soud označil výpovědi očitých svědků, kteří ho označili za žadatele o peníze.

Soud neuvěřil změněné Dalíkově výpovědi, jelikož ji podle názoru soudu upravil dosavadnímu vývoji kauzy. Soudce Martin Zelenka vysvětlil, že se tak mohl hájit od počátku celého řízení, což neudělal. Hájil se naopak tím, že jakoukoliv iniciativu v celém případu popíral.

Dalík v úterý uvedl, že se rozhodl změnit původní výpověď při pobytu ve vězení. Tvrdil, že dříve nelhal nebo nezatajoval pravdu, ale věděl, že by ostatní svědci nepotvrdili, co řekne kvůli obavám o svou beztrestnost a kariéru. Poprvé při nové výpovědi připustil, že se na schůzce mluvilo o provizích.

Konkrétní částku ale podle něj vyslovil Výboh, jehož společnost měla v kontraktu nově figurovat. On jí údajně zbrojařům potvrdil pouze pokývnutím hlavy. Média Výboha označují za lobbistu blízkého slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi, ke kterému v souvislosti s kauzou Pandur směřovalo vyšetřování v Rakousku. Rakouské úřady však stíhání zastavily. Výboh i Dalík přitom v minulosti popírali, že by se na schůzce o penězích jednalo.

Státní zástupce Jan Kořán nechtěl výši trestu příliš komentovat do doby, než obdrží písemné zdůvodnění rozsudku. Pro Dalíka navrhoval sedm let vězení a peněžitý trest 21,9 milionu korun. Pozměněná sestava advokátů Dalíka, kam nově patří bývalý pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula, naopak požadovala vrácení kauzy na začátek a výslechy nových svědků, mezi které měla patřit například bývalá manželka expremiéra Topolánka, což soud zamítl.

Za další možnost advokáti navrhovali uložení podmíněného trestu s odkazem na délku, která od spáchání činu uplynula, že se nevyhýbá stíhání a soudnímu procesu či kladné hodnocení Dalíka z výkonu trestu, odkud byl po rozhodnutí po zrušení původního trestu propuštěn. Za sedm měsíců ve vězení si vysloužil jednu pochvalu, dozorci ho pochválili také za to, že v cele uklízel, studoval cizí jazyky a zajímal se při pobytu ve vězení o malířství, filmy či jazzovou hudbu a dokumenty. Dalík ani jeho advokáti rozhodnutí soudu nechtěli komentovat.

Nyní je jasné, že se Dalík v příštích měsících do vězení vrátí. Proti rozhodnutí sice opět lze podat stížnost k Nejvyššímu soudu, nemůže ale odložit nástup do výkonu trestu. Soud v úterý také rozhodl, že musí zaplatit peněžitý trest čtyři miliony korun, jinak by se mu pobyt ve vězení zvýšil o dva roky.

 

 

Zdroj: ČTK

Dalík si odsedí pět let ve vězení, jde o adekvátní trest? Foto: ČTK/Šimánek Vít: Marek Dalík

reklama

Další články

  1. Trump vyzývá senátory, aby zrušili Obamacare

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump nabádá senátory k tomu, aby v úterý hlasovali o zahájení debaty o zrušení systému zdravotního pojištění, který zavedla předchozí hlava …

  2. Ryanair má zájem o odkoupení aerolinek Alitalia

    Byznys ·

    Irská nízkonákladová letecká firma Ryanair Holdings podala nezávaznou nabídku na převzetí krachujících italských aerolinek Alitalia. Agentuře Reuters to v pondělí sděl…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.